BLOG

Zakup części w warsztacie samochodowym

Warsztaty samochodowe zarabiają nie tylko na kosztach robocizny. Dla większości dodatkowym źródłem  dochodu jest również sprzedaż części. Oczywiście kierowcy, oddając swój pojazd do warsztatu na naprawę, mogą dostarczyć swoje własne części zakupione w hurtowni. Warto jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązanie rzadko kiedy jest opłacalne. Dlaczego? Otóż bardzo często serwisy samochodowe na części mają atrakcyjne zniżki, w związku, z czym zakup części w warsztacie jest opłacalny dla obu stron, a przy tym też wygodny dla właściciela naprawianego auta, który sam już nie musi ich poszukiwać.

Dlaczego zakup części zamiennych w warsztacie to korzystne rozwiązanie?

W wielu warsztatach samochodowych klienci z własnymi częściami nie są dobrze widziani – mechanicy zdecydowanie sami wolą wyszukiwać podzespoły do naprawy, nawet w przypadku, gdy wymaga to od nich nieco więcej czasu i wysiłku. Warsztaty, zarówno te małe jak i duże kupują mnóstwo części zamiennych, dlatego często mają u dostawców atrakcyjne rabaty sięgające nawet kilkudziesięciu procent, co dla przeciętnego kierowcy kupującego tylko czasami części zamienne jest poziomem nieosiągalnym.

Niepewne pochodzenie części

Kupowanie samodzielne części zamiennych wiążą się z pewnym ryzykiem. Co prawda można na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych znaleźć części w cenach niższych niż w hurtowniach motoryzacyjnych, jednak nie zawsze można mieć pewność, że części te są odpowiednio wysokiej jakości. To, co wygląda na zdjęciu świetnie i ma znak towarowy renomowanego producenta, w rzeczywistości może się okazać, że jest to część podrobiona, znacznie gorszej jakości niż oryginał. Warsztaty zawsze mają części od renomowanych i sprawdzonych dostawców – te co prawda mogą być nieco droższe (nawet wliczając w to zniżkę) niż kupione okazyjnie na portalach aukcyjnych, jednak zawsze są oryginalne, co daje gwarancję bezpiecznej naprawy.

Odpowiedni dobór części

Dlaczego warto kupować części zamienne w warsztacie, w którym dokonywana jest naprawa? Otóż dlatego, że eliminuje to problem z doborem części i ich ewentualnym zwrotem, jeżeli okaże się, że nie będą pasowały.

Wybór części zamiennych dla osoby, która o mechanice nie ma specjalnego pojęcia nie jest zadaniem łatwym – dlatego w tym zakresie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wybierając część samodzielnie, łatwo jest popełnić błąd, a późniejsze zwroty mogą być dość kłopotliwe. W przypadku zakupu w warsztacie samochodowym w Krakowie, takich problemów nie ma, a zarówno wybór jak i wymiana części wykonywane są przez mechanika – tu nie ma obawy o to, że coś nie będzie pasowało.

Gwarancja

Decydując się na dostarczenie swoich własnych części mechanikowi do naprawy, należy liczyć się z tym, że w razie jakichkolwiek problemów może okazać się, że wykonana naprawa nie została całkowicie objęta gwarancją. W przypadku zakupu części w warsztacie i wymiany jej w tym samym miejscu gwarancja zawsze obejmuje zarówno nowy element jak i robociznę. W przypadku dostarczenia części samodzielnie – wyłącznie robociznę. W takich przypadkach zdarza się często tak, że gdy dostarczona przez klienta cześć nie działa prawidłowo, musi on zlecić naprawę ponownie, co oczywiście jest dodatkowym kosztem.