JESTEŚMY DOSTĘPNI 24/7!

Serwis klimatyzacji kraków

Nieprzyjemny zapach w czasie uruchamiania pojazdu? To znak, że z klimatyzacją nie dzieje się najlepiej, gdyż w jej kanałach zgromadziły się liczne zanieczyszczenia. W takim przypadku serwis klimatyzacji Kraków, to obowiązkowa czynność, którą należy wykonać ze względu na zdrowie własne i współpasażerów.

KLIMATYZACJA KRAKÓW

Skąd w klimatyzacji bierze się pleśń i inne zanieczyszczenia?

Zanieczyszczenia w klimatyzacji, choć są niezwykle korzystne dla zdrowia, są całkowicie naturalnym zjawiskiem. W przypadku pleśni jej obecność jest spowodowana dość dużą wilgocią w parowniku, co dodatkowo w połączeniu z zanieczyszczonym powietrzem tworzy dobre środowisko do rozwoju pleśni, grzybów oraz innych szkodliwych dla zdrowia bakterii. Gdy tylko pojawia się nieprzyjemny zapach, to oznacza, że przyszedł czas na serwis klimatyzacji Kraków. Warto przy tym pamiętać o tym, że istotna jest regularna wymiana filtra kabinowego, gdyż to właśnie on odpowiada za ochronę parownika przed napływem zanieczyszczonego powietrza, a co za tym idzie, jest kluczowym elementem chroniącym czystość całego układu klimatyzacji.

Kontrola a serwis klimatyzacji samochodowej

Kontrola a serwis klimatyzacji samochodowej Kraków to dwa pojęcia o odmiennym znaczeniu. Kontrola to sprawdzenie, czy układ klimatyzacji działa poprawnie. To również kontrola ciśnienia i nabijanie klimatyzacji Kraków, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo wykonywane jest odgrzybianie klimatyzacji Kraków, przeprowadzane są również wszelkie prace związane z wymianą innych niż filtr kabinowy elementów składających się na układ klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji Kraków przeprowadzany jest zdecydowanie rzadziej niż kontrola - raz do roku. Kompleksowy serwis obejmuje nie tylko czynności podstawowe (wymiana czynnika, odgrzybianie, wymiana filtra kabinowego), ale również bardziej zaawansowane, między innymi takie jak test elektroniki pokładowej. Wiele nowoczesnych aut wyposażono w bardzo zaawansowane i dość skomplikowane układy klimatyzacji, które by działały bez zarzutów, muszą być regularnie serwisowane, a ich sterowniki poddawane oddzielnej diagnostyce.

Pełen serwis klimatyzacji Kraków - kiedy należy go wykonać?

Nie zawsze konieczne jest przeprowadzanie pełnego serwisu klimatyzacji, który obejmuje nie tylko sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania całego układu, ale również wymianę czynnika i czyszczenie całego układu. Pełen serwis klimatyzacji samochodowej Kraków można przeprowadzać nawet raz na 2-3 lata pod warunkiem jednak, że filtr kabinowy będzie wymieniany dwa razy do roku.

Niezależnie jednak od częstotliwości wymiany filtra kabinowego, jeżeli tylko z układu klimatyzacji zaczyna się wydobywać przykry zapach, serwis to konieczność. Tu już nie pomoże sama wymiana filtra, niezbędne będzie dokładniejsze czyszczenie całego układu.

Czy można używać klimatyzacji tak, by zmniejszyć ryzyko jej zanieczyszczenia?

By zachować układ klimatyzacji możliwie jak najczystszy poza wymianą filtra kabinowego (dwa razy w ciągu roku) warto pamiętać i jeszcze kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim przed rozpoczęciem jazdy w mocno nagrzanym samochodzie przed uruchomieniem klimatyzacji należy otworzyć wszystkie okna i dokładnie przewietrzyć pojazd. Dopiero po wyrównaniu temperatur można włączyć klimatyzację.

Dbając o czystość klimatyzacji, warto wyłączyć ją kilka minuty przed wyłączeniem silnika. Wówczas świeże i cieplejsze powietrze osuszy parownik i usunie znaczną część wilgoci z układu. To znacząco zmniejszy ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni.

Dlaczego warto stawiać na filtry kabinowe z węglem aktywnym ?

Jak już wiadomo, dla czystości klimatyzacji niezwykle istotny jest filtr kabinowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór filtra z węglem aktywnym. Dlaczego? Otóż taki filtr poza cząsteczkami brudu zatrzymuje również szkodliwe gazy, toksyny oraz bakterie. Obecność węgla aktywnego pozwala na pochłonięcie wszystkich tych zanieczyszczeń, których nie może złapać klasyczny filtr.

Zakładając, że klimatyzacja jest eksploatowana na przeciętnym poziomie, wymiana filtra kabinowego powinna odbywać się przynajmniej raz do roku, najlepiej na wiosnę (idealnie by było, gdyby wymieniać filtr jeszcze raz - zimą). To ważne, gdyż latem i jesienią w klimatyzacji gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, a zimą użytkownicy pojazdów rzadko z niej korzystają.