BLOG

Podejrzenie usterki w samochodzie – co zrobić?

Niekiedy zdarza się tak, że w czasie jazdy samochodem słyszymy jakieś dziwne dźwięki czy też dzieją się inne niepokojące rzeczy. Co zrobić w takim przypadku? Z całą pewnością, jeżeli mamy cień podejrzenia, że z naszym pojazdem może być coś nie tak, należy jak najszybciej się zatrzymać i w miarę możliwości spróbować zweryfikować źródło niepokoju. Nawet jeżeli okaże się, że nie jest to poważna usterka należy to sprawdzić – kontynuowanie jazdy, gdy nie ma całkowitej pewności co do tego, że auto jest całkowicie sprawne, jest bardzo niebezpieczne.

Niepokojące objawy w samochodzie – co robić?

Gdy tylko coś w działaniu pojazdu nas zaniepokoi, nie należy kontynuować jazdy. Co zatem zrobić? W pierwszej kolejności można spróbować samodzielnie dokonać wstępnej oceny problemów występujących w aucie. Istotne jest także ustalenie, czy usterka występuje ciągle, czy też tylko w określonych warunkach. To ważne, ponieważ ustalenie jak największej ilości szczegółów może być pomocne w szybkim  ustaleniu obszaru, na którym występuje nieprawidłowość. Pomocne w ustaleniu źródła problemu może być również zapoznanie się z instrukcją obsługi pojazdu.

Identyfikując samodzielnie przyczynę usterki, należy również dokonać sprawdzenia tego, czy w aucie nie znajdują się luźne kable, widoczne uszkodzenia mechaniczne, niezbędne również będzie sprawdzenie tego, czy nie doszło do wycieku płynów (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu chłodzącego). Dopełnieniem samodzielnego sprawdzenia stanu aura jest też kontrola stai opon i sygnałów dźwiękowych. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest skorzystać również z diagnostyki komputerowej, pozwalającej na zidentyfikowanie typu problemu i jego lokalizacji.

Niezbędna pomoc specjalisty

Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i nie jesteśmy w  stanie samodzielnie zlokalizować czy naprawić zaistniałej w pojeździe usterki wyjście z tego problemu jest tylko jedno – należy najszybciej jak to tylko możliwe skontaktować się z mechanikiem, któremu należy przekazać wszystkie spostrzeżenia z samodzielnego przeglądu auta. Jeżeli specjalista wskaże, że usterka jest poważna i może zagrażać bezpieczeństwu na drodze, przeciwdziałając zagrożeniu, należy przetransportować do warsztatu pojazd na lawecie.

Profesjonalny mechanik weźmie pod uwagę spostrzeżenia przekazane przez kierowcę, dodatkowo jednak przeprowadzi specjalistyczne i zaawansowane testy mające na celu zlokalizowanie i usunięcie źródła problemu.

Nigdy nie należy ignorować nawet najmniejszej usterki czy niepokojących znaków. Pozornie błahy problem, który zostanie zlekceważony, może doprowadzić do tragicznych zdarzeń drogowych. W trosce o swoje bezpieczeństwo, swoich najbliższych oraz innych uczestników ruchu drogowego każdą usterkę należy skonsultować z profesjonalnym mechanikiem. Warto również pamiętać, że niewielki problem, jeżeli zostanie zlekceważony, może się powiększyć, a jego naprawa może okazać się bardzo kosztowna.