ZAPRASZAMY DO NASZEGO WARSZTATU

Wymiana oleju i filtrów Kraków

Regularnie wymieniane filtry i olej zapobiegają powstawaniu poważnych awarii. Dlatego też należy robić to systematycznie, korzystając przy tym z dobrej jakości produktów, najlepiej tych polecanych przez producentów samochodów. Wymiana oleju i filtrów Kraków może być przeprowadzona przez kierowcę samodzielnie, może on również ułatwiając sobie zadanie skorzystać z pomocy specjalisty.

Wymiana oleju Kraków - jak często należy to robić?

To jak często powinna odbywać się wymiana oleju Kraków zależy od kilku czynników - rodzaju i właściwości oleju, kondycji auta i zaleceń producenta. Częstotliwość wymiany oleju w pojeździe zawsze umieszczona jest w instrukcji. Zawarto tam interwały zarówno dla aut poruszających się w normalnych jak i w nieco trudniejszych warunkach. Wybierając nowy olej, należy zwrócić uwagę na to, jaki wcześniej znajdował się już w silniku. Dlaczego to takie ważne? Otóż decydując się na samodzielną wymianę oleju, mieszanie ze sobą substancji o różnym działaniu może źle się skończyć dla stanu technicznego pojazdu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto po pomoc udać się do warsztatu - tam będą doskonale wiedzieli, jak w danym przypadku ma przebiegać wymiana oleju Kraków.

Właściwie dobrany olej, a przy tym drożny filtr są niezwykle istotne dla prawidłowego działania silnika. Jeżeli któryś z elementów szwankuje, jest duże prawdopodobieństwo szybszego zatarcia się silnika, co wiąże się niekiedy z naprawdę bardzo dużymi wydatkami na naprawy i zakup nowych części. Wymiana oleju i filtrów nie jest kosztowna, dlatego warto dbać o to regularnie.

Wymiana filtrów samochodowych

Filtry samochodowe to najczęściej kupowane części, mające duży wpływ na prawidłowe działanie pojazdu. Jeżeli wymieniane są regularnie, zmniejszają ryzyko wystąpienia poważnych awarii.

Filtr oleju
Filtr oleju odpowiedzialny jest za usuwanie z niego wszystkich zanieczyszczeń, przedostających się do niego z powietrza lub będących wynikiem procesu spalania. Pozostawione w oleju zanieczyszczenia mogą doprowadzić nie tylko do szybszego zużycia silnika, ale również pogorszenia właściwości smarnych oleju. Specjaliści zalecają, by wymiana filtra odbywała się zawsze wtedy, gdy ma miejsce wymiana oleju Kraków, czyli po przejechaniu około 10 000 - 15 000 km (tu należy mieć na uwadze zalecenia producenta). Warto pamiętać o tym, by zarówno olej jak i sam filtr był produktem wysokiej jakości, najlepiej rekomendowanym przez producenta pojazdu.

Filtr powietrza
Filtr powietrza podobnie jak filtr oleju musi być wymieniany regularnie, ponieważ ma bezpośredni wpływ na jakość działania jednostki napędowej. Filtr powietrza znajduje się w układzie dolotowym. Jego zadanie polega na oczyszczaniu przedostającego się do komór spalania powietrza z pyłu, kurzu, owadów i różnego rodzaju drobnych zanieczyszczeń. Jego wymagana jest bardzo ważna, należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że zatkany filtr obniży osiągi samochodu oraz może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Zgodnie z zaleceniami producentów samochodów filtr powietrza powinien być wymieniany po przejechanych 20 000 - 30 000 km lub przy mniejszych osiągach raz do roku (a nawet częściej) w przypadku poruszania się samochodem po mocno zapylonym środowisku.

Filtr paliwa
Filtry paliw oczyszczą paliwo z osadów i cząstek stałych, zmniejszając ryzyko szybszego zużycia wtryskiwaczy. W przypadku silników benzynowych filtry paliw należy wymieniać co 100 000 km, natomiast przy silnikach wysokoprężnych nie rzadziej niż po przejechanych 30 000 - 50 000 km. Filtr paliw zawsze należy wymieniać przed zimą.

Filtr kabinowy
Filtr kabinowy nie wpływa na stan techniczny pojazdu, a komfort i bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy auta. Chroni on wnętrze przed kurzem i pyłkami. Filtr kabinowy należy wymieniać razem z filtrem powietrza, nie rzadziej niż raz do roku. Najlepsze będą te z wkładem węglowym, które co prawda są nieco droższe od tych klasycznych, jednak zapewniają znacznie lepszy stopień ochrony przed zanieczyszczeniami.