BLOG

Diagnostyka komputerowa – na czym polega i kiedy ją wykonać?

Dzięki diagnostyce komputerowej możliwe jest odczytanie wszystkich kodów błędów, jakie zostały zapisane w pamięci komputera. Takie informacje pozwalają mechanikom na szybkie znalezienie usterki w aucie, co znacząco skraca czas wykonania niezbędnych napraw. Co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej?

Na czym polega diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka komputerowa wymaga podpięcia do samochodu specjalnego komputera (testera) diagnostycznego, odczytującego dane, jakie są zapisane w komputerze pokładowym pojazdu. Współczesne komputery zapisują przede wszystkim dane związane ze sterowaniem silników oraz innych podzespołów. Zapisane jest nie tylko oprogramowanie sterujące, ale również wszystkie błędy, jakie wystąpiły w czasie użytkowania samochodu.

Korzystanie z komputera diagnostycznego zajmuje zaledwie kilka minut, za to pozwala na wykrycie usterek i nieprawidłowości w działaniu pojazdu, które ciężko byłoby wykryć innymi sposobami.

Diagnostyka komputerowa pozwala między innymi dokładnie sprawdzić działanie systemów bezpieczeństwa w samochodzie takich jak ABS, ESP, SRS czy poduszki powietrzne. Komputer pokładowy pozwala również dowiedzieć się, jaka jest temperatura silników, informuje o czasach wtrysków czy przekazuje informacje dotyczące przepływomierza i sond lambda.

Dlaczego warto korzystać z diagnostyki komputerowej?

Korzystanie z diagnostyki komputerowej ma wiele zalet, przy czym jedną z najistotniejszych jest to, że dzięki niej można bardzo szybko znaleźć usterkę w pojeździe, którą ciężko byłoby wykryć innymi sposobami. Co ważne, sama diagnostyka nie zajmuje zbyt wiele czasu oraz  nie wymaga demontażu żadnej części w aucie.

Diagnostyka komputerowa jest bardzo skuteczna, a przy tym pozwala na kompleksową diagnozę stanu technicznego całego pojazdu.

Kiedy warto zdecydować się na diagnostykę komputerową?

Diagnostyka komputerowa nie trwał długo, nie jest też specjalnie kosztowna, dlatego warto z niej skorzystać, gdy tylko pojawia się podejrzenie, że z autem dzieje się coś niedobrego.

Kiedy warto zdecydować się na diagnostykę komputerową? To wręcz niezbędne gdy:

  • w zamyśle kierowca chce nabyć nowy samochód,
  • auto ma coraz wyższe spalanie,
  • auto okresowo trafi moc,
  • na desce rozdzielczej zapalają się coraz to nowe kontrolki.

Specjaliści zalecają, by z diagnostyki komputerowej korzystać nie tylko wtedy, gdy z pojazdem dzieje się coś niedobrego. Takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne również przy zakupie używanego auta-  dzięki diagnostyce można zyskać pewność, czy aby na pewno interesujące auto  nie brało udziału w przeszłości w wypadku.

Warto pamiętać o tym, że samochodów, które są nieskomputeryzowane, jest coraz mniej. Już dawno zostały zastąpione przez auta nowocześniejsze, pełne elektroniki i niemal w pełni skomputeryzowane. W związku z tym w coraz większej ilości aut jedynym skutecznym sposobem na znalezienie i naprawę zaistniałej usterki jest właśnie diagnostyka komputerowa, z której warto skorzystać. Niemal każda usterka, zanim zostanie naprawiona, wymaga odpowiedniego rozpoznania problemu. A w tym nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak diagnostyka komputerowa.