BLOG

Wpływ soli drogowej na karoserię pojazdu

Zimą na drogach bardzo często panują trudne warunki. Dlatego też ważne jest zastosowanie odpowiednich środków dla poprawy bezpieczeństwa. W tym celu bardzo często wykorzystywana jest sól drogowa. Ta, choć poprawia bezpieczeństwo jazdy, szkodzi bardzo mocno pojazdom, dlatego warto wiedzieć, jak je przed nią chronić.

Jak działa sól drogowa?

Sól drogowa już od dawna stosowana jest w okresie zimowy w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa poruszania się po drogach. Pomimo tego, że ma ona wielu przeciwników, substancja ta niezmiennie jest wykorzystywana przez drogowców.

Zastosowanie soli drogowej pozwala na obniżenie temperatury wody  – im więcej soli tym woda zamarza w niższej temperaturze. Warto jednak wiedzieć, że sól zacznie działać przy zetknięciu z wodą, dlatego drogowy często korzystają z połączenia soli i wody, czyli solanki. Ta zapobiega tworzeniu się lodu, a jeżeli ten już pojawi się na powierzchni jezdni, doprowadza do odklejenia się go od nawierzchni.

Jak sól drogowa wpływa na samochody?

Sól drogowa jest substancją, która składa się w 95% z chlorku sodu. Reszta to substancje nierozpuszczalne w wodzie oraz takie, których zadaniem jest zapobieganie zbrylania się soli.

Sól drogowa jest bardzo skuteczną w swoim działaniu substancją, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że działa jedynie do określonego poziomu temperatur. Czasem w alternatywie dla solo stosowany jest chlorek wapnia. Nie jest to jednak sytuacja częsta, przede wszystkim ze względu na duże różnice w cenie.

Sól drogowa charakteryzuje się właściwościami higroskopijnymi, przez co znajdując się na powierzchni auta, powoduje przyspieszenie procesów utleniania, czego efektem jest korozja.

Choć sól drogowa jest pomocna w poprawie bezpieczeństwa na drodze, substancja nie pozostaje obojętna dla stanu technicznego samochodów. Sól przy dłuższym kontakcie wchodzi w reakcję chemiczną z metalowymi częściami karoserii, co nieuchronnie prowadzi do powstania korozji. Wystarczy tylko niewielka rysa bądź minimalny odprysk powłoki lakierniczej by doszło do dużych uszkodzeń. Zbyt częsty i długi kontakt z solą niszczy również felgi.

Sól drogowa sprzyja nie tylko powstawania korozji. Substancja ta negatywnie oddziałuje również na stan przewodów hamulcowych i paliwowych.

Czy można skutecznie walczyć z negatywnym oddziaływaniem soli drogowej na samochód?

Sól drogowa negatywnie oddziałuje na wiele elementów pojazdu. Czy można skutecznie z tym walczyć? Zimą często podróżując samochodem, nie da się uniknąć kontaktu z solą drogową. Chcąc uchronić auto przed negatywnym wpływem tej substancji, warto rozważyć konserwację podwozia, która skutecznie zapobiega korozji. To zadanie należy zlecić specjalistom – najlepiej usługa zostanie wykonana przez ERES Garage.

W czasie konserwacji podwozia zostają zabezpieczone najważniejsze elementy auta, takie jak układ wydechowy, koła, progi, zaciski hamulcowe i wszystkie inne elementy, które są najbardziej narażone na powstanie korozji.

Poza zabezpieczeniem podwozia warto również dbać o regularne usuwanie ognisk korozji, aby nie doszło do ich powiększenia, a tym samym nieodwracalnych zniszczeń w pojeździe.

Jak jeszcze zabezpieczyć pojazd? Jesienią, zanim jeszcze zrobi  się zimno, warto rozważyć dokładne mycie i woskowanie pojazdu, co będzie stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przed działaniem soli drogowej.