BLOG

Powłoka ceramiczna – przed czym chroni i dlaczego warto?

Piękny i błyszczący lakier to wizytówka każdego samochodu. Zniszczona powłoka lakiernicza, pozbawiona blasku nie wygląda specjalnie atrakcyjnie. Na szczęście można to zmienić. Są pewne metody pozwalające na utrzymanie lakieru w nienagannym stanie przez bardzo długi czas. Jak to osiągnąć? Warto rozważyć zastosowanie powłoki ceramicznej.

Powłoka ceramiczna na lakier – co warto o niej wiedzieć?

Przepisy unijne narzucone przez UE dotyczące ochrony środowiska zakazują stosowania do malowania samochodów lakierów mających w swoim składzie toluen czy ołów. W związku z tym do malowania pojazdów stosowane są lakiery wodne, które nie są już tak trwałe. Dlatego konieczne staje się dodatkowe zabezpieczenie pojazdu, chroniące przed zarysowaniami czy negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Na szczęście możliwe jest przedłużenie trwałości lakieru poprzez zastosowanie powłoki ceramicznej. Jest to wysokiej jakości preparat, powstały przy wykorzystaniu nanotechnologii. Taka powłoka mocno wiąże się z lakierem samochodowym, na którego powierzchni powstaje warstwa zabezpieczająca o grubości kilku mikronów.

Zakres ochrony powłoki ceramicznej

Powłoka ceramiczna to niezawodny sposób na zabezpieczenie lakieru. Ochrona obejmuje przede wszystkim:

  • negatywny wpływ kwaśnych deszczy,
  • wżery powstające na skutek ptasich odchodów,
  • negatywny wpływ soli drogowej i chemii samochodowej,
  • zabezpieczenie przed matowieniem i utlenianie się lakieru,
  • powstawanie mikro zarysowań.

Powłoka ceramiczna jest znacznie twardsza od lakieru, dzięki czemu dobrze chroni go w wielu sytuacjach, szczególnie tych związanych z codzienną pielęgnacją pojazdu.

Warto jednak zaznaczyć, że powłoka ceramiczna nie ochroni lakieru przed większością uszkodzeń mechanicznych w postaci odprysków spowodowanych przez kamienie w czasie jazdy, otarciami przez gałęzie i krzewy itp.

Dlaczego warto stosować powłokę ceramiczną?

Powłoka ceramiczna pozwala na ochronę lakieru na wiele sposobów, dlatego też każdy kierowca powinien rozważyć możliwość jej aplikacji. Taka powłoka ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu woda nie osiada na karoserii, a po niej spływa. Cecha ta dodatkowo zapobiega nadmiernemu osadzaniu się zanieczyszczeń na karoserii.

Aplikacja powłoki ceramicznej sprawia, że poprawiają się również właściwości antykorozyjne, powłoka lakiernicza staje się bardziej odporna między innymi na działanie soli drogowej, chemii samochodowej czy ptasich odchodów.

Bez wątpienia dużą zaletą powłoki ceramicznej jest również to, że dzięki niej lakier staje się szklisty, co nadaje pojazdowi efektywnego wyglądu. Lakier nie płowieje między innymi dzięki temu, że przez zastosowanie powłoki jest on znacznie  lepiej chroniony przed działaniem promieni UV.

Powłoka ceramiczna znacznie zmniejsza ryzyko powstania mikro zarysowań czy odprysków. Jest ona bardzo trwała,  a zaaplikowana przez specjalistę i odpowiednio pielęgnowana może wytrzymać nawet od 5 do 10 lat.

Rodzaje powłok ceramicznych

Podstawą budowy powłoki ceramicznej jest tlenek krzemu oraz tlenek tytanu. Dobre powłoki powinny posiadać stosowne atesty (między innymi SGS, certyfikat przyznawany przez szwajcarskie przedsiębiorstwo specjalizujące się certyfikacji).

Powłoki ceramiczne dzieli się przede wszystkim, mając na uwadze ich jakość, cechy charakterystyczne oraz zastosowanie.