BLOG

Jak skutecznie przywrócić blask reflektorom?

Matowe reflektory w samochodzie to poważny problem wpływający nie tylko na estetykę pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też należy zadbać o to, by lampy samochodowe były w jak najlepszym stanie. Idealnym sposobem na przywrócenie im pierwotnego wyglądu jest polerowanie.

Dlaczego lampy samochodowe robią się matowe?

Z problemem zmatowiałych reflektorów w większości przypadków zmagają się właściciele starszych, mających co najmniej kilkanaście lat pojazdów. Wpływ na ich matowienie ma wiele czynników, jednym z nich jest materiał wykonania. Reflektory ze względów bezpieczeństwa już od dawna wykonywane są z tworzyw sztucznych, a nie szkła. Niestety, choć w tym przypadku plastik jest bezpieczniejszy, to jednak jest narażony na uderzenia przez drobinki piasku, małe kamienie czy różnego rodzaju nieczystości. Wszystkie te elementy mogą doprowadzić do degeneracji wierzchniej powierzchni plastiku, co sprawia, że traci ona stopniowo swój blask i staje się matowa. Negatywnie na wygląd reflektorów samochodowych oddziałuje również wystawienie pojazdu na intensywne oddziaływanie promieniowania UV.

Regeneracja starych lamp, o ile nie są uszkodzone, jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż zakup nowych, co wiązałoby się z koniecznością poniesienia naprawdę dużych wydatków.

Jak przywrócić reflektorom ich blask?

Matowe reflektory w samochodzie mogą stanowić poważny problem nie tylko ze względu na estetykę, ale i bezpieczeństwo jazdy. Najlepszy sposobem na przywrócenie im ich blasku jest polerowanie, najlepiej przeprowadzone przez specjalistę dysponującego wiedzą, odpowiednimi preparatami i narzędziami. Kierowca powinien mieć świadomość, że matowe lampy ograniczają widoczność nawet o 90%, a dodatkowo pozostawienie ich w takim stanie zagrożone jest mandatem.

Polerowanie reflektorów to najlepszy sposób na przywrócenie ich pierwotnego blasku. Z regeneracji lamp korzysta coraz więcej osób, które chcą jeździć bezpiecznie i którym zależy na tym, by ich auto prezentowało się nienagannie. Po regeneracji reflektory nie stanowią już zagrożenia dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Polerowanie reflektorów nie trwa długo, jednak jest to czynność podzielona na kilka etapów, w czasie których ważne jest zachowanie staranności w każdym działaniu oraz zastosowanie odpowiednich preparatów i właściwych narzędzi.

Regeneracja zawsze rozpoczyna się od oczyszczenia i odtłuszczenia reflektorów. Dopiero po zakończeniu tej czynności demontowane są odbłyśniki, z którego usuwane są stare powłoki. Element ten musi zostać starannie przygotowany do dalszej pracy. W pierwszej kolejności na odbłyśnik nakładany jest podkład, a dopiero później warstwa refleksyjna (z zastosowaniem wybranej metody, w większości przypadków najlepiej będzie się sprawdzała jednak metoda metalizacji próżniowej). Jeżeli klient wyrazi takie życzenie, specjalista nakłada na reflektor warstwę zabezpieczającą i przeprowadza konserwacje elementów mechanicznych.

Polerowanie właściwe polega na klarowaniu powierzchni klosza i usuwaniu powstałych na nim rys. W tym przypadku na sukces duży wpływ ma zastosowanie odpowiedniej pasty polerskiej. Dopiero po zakończeniu tej czynności lampa może być ponownie umieszczona na swoim miejscu.