BLOG

Serwis klimatyzacji w samochodzie krok po kroku

Dziś trudno jest wyobrazić sobie podróżowanie bez udogodnienia, jakim jest klimatyzacja. Należy jednak pamiętać o tym, że aby można było z niej korzystać bezpiecznie i komfortowo należy ją regularnie serwisować.

Jak wygląda serwis klimatyzacji krok po kroku?

Niezależnie od tego, czy serwis klimatyzacji obejmuje nowy czynnik R1234yf, czy też stary czynnik R134a, zasada postępowania jest zawsze taka sama – różna będzie tylko cena.

Pierwszym etapem serwisowania układu klimatyzacji w samochodzie jest podpięcie jej do specjalnego urządzenia, które odessie pozostałości czynnika, tworząc w układzie próżnię (jest to po prostu proces osuszania klimatyzacji). W trakcie tej czynności z układu zostaje odessany cały czynnik. W czasie osuszania klimatyzacji sprawdzana jest też jej szczelność.

Jeżeli klimatyzacja zostanie osuszona, a w trakcie wytwarzania próżni sprawdzona zostanie jej szczelność, można przystąpić do uzupełnienia czynnika. Ten zawsze powinien być uzupełniony do poziomu zalecanego przez producenta pojazdu. Przy okazji serwisu klimatyzacji dobrze jest również wymienić filtr kabinowy.

Uzupełnieniem serwisu klimatyzacji jest jej ozonowanie/ odgrzybianie instalacji, można również skorzystać przy tym z dezynfekcji chemią, dzięki czemu układ będzie idealnie czysty, bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu przez najbliższe miesiące. Dzięki zastosowaniu środków o silnym działaniu z układu można pozbyć się wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Dlaczego serwis klimatyzacji jest ważny?

Dlaczego regularne (przynajmniej raz w roku!) serwisowanie klimatyzacji jest ważne? Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę bardzo prosta – bo ma ogromny wpływ na komfort i pośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Serwisowanie klimatyzacji jest równie ważne co wymiana opon czy oleju.

Warto pamiętać o tym, że serwisowanie klimatyzacji nie opiera się wyłącznie na napełnieniu czynnika, gdy tylko zaczyna się robić już ciepło. To także szereg innych dodatkowych czynności, których wykonanie jest gwarancją tego, że klimatyzacja będzie czysta, bez szkodliwych grzybów czy bakterii. W trakcie serwisowania sprawdzane jest również to, czy układ jest w pełni sprawny i nie zawiera nawet najmniejszych usterek.

Dokładne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji należy wykonywać regularnie nie rzadziej niż raz do roku. Oczywiście  w zależności od potrzeb lub niepokojących objawów można robić to znacznie częściej. Najważniejsze jest to, by dbać o układ i reagować natychmiast, gdy tylko pojawi się problem.

Regularne serwisowanie klimatyzacji to komfortowa jazda i dbałość o zdrowie. Pleśń, grzyby czy bakterie przedostające się z układu mogą wywoływać choroby i nieprzyjemne dolegliwości, dlatego należy je wszelkimi sposobami eliminować z wnętrza pojazdu.

Serwisowanie klimatyzacji należy powierzyć doświadczonym specjalistom, z odpowiednim sprzętem i wiedzą. Jeżeli chcecie, aby wasza klimatyzacja była idealnie zadbana, warto serwisować ją regularnie z ERES Garage.