BLOG

Przegląd samochodu w warsztacie – kiedy powinieneś go wykonać?

Bezpieczeństwo podróżowania jest niezwykle ważne, dlatego też należy regularnie dbać o auto, kontrolując jego stan techniczny. Z tego też względu raz do roku należy dokonywać dokładnych przeglądów pojazdu, najlepiej w profesjonalnych warsztatach, w których sprawność pojazdu zostanie sprawdzona kompleksowo. Dodatkowo warto oddawać auto do mechanika również przed dłuższymi wyprawami. Dzięki temu można zyskać pewność, że  w trasie kierowca nie zostanie zaskoczony niespodziewaną awarią auta.

Ze względu na to, że jest to przegląd bardzo dokładny, auto powinno na kontroli mechanicznej pozostać przez pewien czas.

Kiedy należy przeprowadzić dokładny przegląd auta?

Wiele osób na wakacje udaje się własnym samochodami. Z pewnością pod wieloma względami jest ro wygodne rozwiązanie, jednak warto pamiętać o tym, że po kilkumiesięcznej eksploatacji, przed wakacjami albo innym wyjazdem w dłuższą trasę należy wykonać dokładny przegląd techniczny samochodu – dzięki temu można uniknąć przykrych drogowych awarii, które są w stanie skutecznie zepsuć cały wyjazd.

Kompleksowy przegląd samochodu należy wykonywać raz do roku lub przed każdym dłuższym wyruszeniem w trasę.

Przed wyjazdem w dłuższe trasy należy sprawdzać kilka newralgicznych punktów w pojeździe niezależnie od tego, czy auto jest regularnie serwisowane, a do kolejnego przeglądu zostało jeszcze sporo czasu.

Co powinno zostać sprawdzone w warsztacie w czasie przeglądu?

Co powinno zostać sprawdzone w aucie w czasie przeglądu w warsztacie? Konieczne jest poddanie kontroli poziomu płynów eksploatacyjnych, czyli:

  • oleju silnikowego,
  • płynu chłodniczego,
  • płynu hamulcowego,
  • płynu do spryskiwaczy.

Regularnej kontroli powinno podlegać również ciśnienie w oponach. Jest to parametr, który będzie miał bezpośredni wpływ zarówno na zużycie paliwa, jak i bezpieczeństwo jazdy. Warto pamiętać o tym, że jeżeli ciśnienie w oponach będzie za niskie, wydłużona zostanie droga hamowania, problematyczne będzie również wykonanie gwałtownego manewru.

Poza ciśnieniem należy sprawdzić również wysokość bieżnika. Zużyte opony kwalifikują się do natychmiastowej wymiany, podróżowanie z nimi z pewnością nie będzie bezpieczne i może spowodować awarię na trasie.

Sprawdzone musi zostać również oświetlenie (światła stop, światła do jazdy dziennej, drogowe, przeciwmgielne, kierunkowskazy). Każde światło powinno być dobrze ustawione, nie może ani oślepiać innych, ani też pozostawiać niedoświetlonej drogi.

Przy sprawdzaniu płynu hamulcowego konieczne jest sprawdzenie również stanu układu hamulcowego. Jeżeli ten nie działa tak, jak powinien, w czasie przeglądu w warsztacie wszelkie usterki zostaną naprawione, dzięki czemu możliwe będzie wyruszenie w trasę bez obaw, że pojawi się problem z hamowaniem.

Zarówno upały jak i mrozy nie służą kondycji akumulatora, dlatego też warto by i on w czasie przeglądu wykonywanego w warsztacie został sprawdzony. Słaby akumulator po kilku dniach postoju może nie dać się uruchomić, co stworzy poważny problem z powrotem do domu. Samodzielne sprawdzenie stanu akumulatora nie jest możliwe – to zadanie dla warsztatu dysponującego odpowiednimi narzędziami.