BLOG

Najczęstsze błędy podczas samodzielnego mycia samochodu

Mogłoby się wydawać, że mycie auta to na tyle prosta i banalna czynność, że z powodzeniem można wykonywać ją w domowych warunkach. Nie jest to prawda. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że myć auto samodzielnie i zapominając o kilku ważnych zasadach, można spowodować poważne uszkodzenie karoserii i lakieru. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy samodzielnym myciu auta? Czego bezwzględnie należy unikać?

Stosowanie chemii gospodarczej do mycia auta

Stosowanie chemii gospodarczej do mycia auta to poważny błąd, prowadzący do zniszczenia i zmatowienia lakieru samochodowego. Tego typu preparaty swoim składem przystosowane są wyłącznie do sprzątania domu i tylko tam należy je stosować. Sięgając po produkty do czyszczenia, które nie są przeznaczone do karoserii samochodowej, można w szybki sposób doprowadzić do poważnych uszkodzeń jej powierzchni.

Stosowanie zwykłych gąbek

Poważnym błędem jest stosowanie zwykłych gąbek (takich jak w kuchni) do mycia auta. Dlaczego? Te są zbyt szorstkie i stosowanie ich na powierzchni lakieru może przyczynić się do powstawania rys.

Mycie auta w pełnym słońcu

Dlaczego nie należy myć auta w piękne, słoneczne popołudnie? W czasie takiej pogody woda zasycha bardzo szybko, przez co na powierzchni lakieru powstają nieestetyczne ślady. Najlepsza pora na mycie pojazdu to wczesny ranek oraz późny wieczór.

Zbyt agresywne mycie

Wielu kierowców myjąc auto zbyt agresywnie, próbuje pozbyć się plam i brudu, zbyt intensywnie pocierając karoserie samochodu. To błąd, który może powodować rysy i poważne uszkodzenia lakieru samochodu.

Nakładanie piany od góry do dołu

Dlaczego nakładanie piany od góry do dołu to błąd? Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w ten sposób często tworzą się na powierzchni lakieru zacieki. Najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie piany od dołu, począwszy od miejsc najbardziej zabrudzonych.

Brak osuszania po myciu

Niezależnie od tego, czy myjemy auto na myjni bezdotykowej, czy w przydomowym ogródku, lakier po myciu zawsze należy dokładnie osuszyć. To ważne, ponieważ do mokrej karoserii bardzo łatwo będą się przyczepiały zanieczyszczenia z powietrza, co szybko niweluje cały trud włożony w mycie samochodu.

Brak zastosowania preparatu do czyszczenia felg

Dobre mycie felg na myjni bezdotykowej jest naprawdę trudne, ponieważ to właśnie na nich gromadzi się mnóstwo trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Sama woda z detergentem sobie nie poradzi. Chcąc mieć idealnie czysty samochód, należy sięgnąć po dobrej jakości środek do czyszczenia felg.

Stosowanie szczotek i ściągaczy do wody

Jednym z błędów popełnianych przez kierowców myjących swoje auta jest stosowanie szczotek i ściągaczy do wody. W przypadku myjni to poważny błąd, ponieważ takie akcesoria są często po prostu brudne, dodatkowo mogą zawierać kamyczki czy inne elementy, które ciężko dostrzec, a które mogą przyczynić się do powstawania ryz czy innych niepożądanych na lakierze uszkodzeń.