BLOG

Regularna pielęgnacja samochodu – jak dbać o swój pojazd?

Piękny i zadbany samochód to prawdziwa duma dla każdego kierowcy. Warto pamiętać jednak o tym, że regularne czyszczenie auta (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz) oraz jego konserwacja przedłużają znacząco jego żywotność pojazdu, pozwalają utrzymać wartość rynkową, a także pośrednio wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Jak zatem należy zadbać o swoje auto?

Regularna wymiana filtrów i płynów

W aucie funkcjonuje wiele mechanizmów, w tym silnik. Dlatego też regularna wymiana płynów działających w całym układzie jest niezwykle ważna. Systematycznie powinien być wymieniany przede wszystkim olej silnikowy (najlepiej razem z filtrem), płyn hamulcowy, chłodniczy oraz płyn do układu wspomagania kierownicy.

Istotne znaczenie ma systematyczne sprawdzanie stanu filtrów i poziomu oleju. Jeżeli okaże się, że którykolwiek jest w złym stanie, należy go natychmiast wymienić. Natomiast jeżeli poziom płynu spada poniżej dopuszczalnego, koniecznie trzeba go uzupełnić, sprawdzając przy okazji, czy gdzieś nie doszło do niepożądanego wycieku.

Zabezpieczenie nadwozia

Dbając o czystość samochodu z zewnątrz, nie należy zapominać o czyszczeniu podwozia i usunięciu z niego soli, błota czy ptasich odchodów. Ważne, by robić to regularnie, co pozwoli zapobiec pogorszeniu się stanu karoserii. Im szybciej po powstaniu takie zabrudzenia będą usuwane, tym większe szanse na uniknięcie  korozji. Dodatkowo warto również zabezpieczyć nadwozie specjalistycznymi preparatami.

Dbałość o układ jezdny

W zadbanym samochodzie prawidłowo działają wszystkie komponenty zawieszenia i systemy hamulcowego, włączając w to koła i opony. Elementy te są niezwykle istotne dla bezpieczeństwa jazdy, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć. W większości nowoczesnych aut montowane są zaawansowane czujniki informujące o stopniu zużycia tych elementów – gdy tylko się uruchomią dla dobra własnego i innych uczestników ruchu drogowego należy jak najszybciej odwiedzić serwis samochodowy.

Regularne przeglądy u mechanika

W trosce o stan techniczny samochodu należy regularnie odwiedzać mechanika. Nawet jeżeli nie podejrzewamy, że z pojazdem dzieje się coś niedobrego, przynajmniej raz do roku należy oddać auto w ręce specjalistów, aby ci sprawdzili jego stan techniczny.

Regularna kontrola w serwisie raz do roku wymagana jest przepisami polskiego prawa (niedotrzymanie tego obowiązku jest surowo karane). Jednak jest to jak najbardziej słuszny obowiązek, mający duży wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, dlatego po żadnym pozorem nie należy go lekceważyć.

Idealnie czyste wnętrze

O auto należy dbać nie tylko z zewnątrz. Równie ważne jest prawidłowe czyszczenie jego wnętrza. Pielęgnacji wymagają nie tylko wycieraczki czy tapicerka. Co jakiś czas należy wyczyścić też podłogę, podsufitki, podłokietniki czy kokpit. Dobrym rozwiązaniem jest stosowane przy tym specjalistycznych preparatów, które nie tylko czyszczą, ale i zabezpieczają wybrane elementy.

Komfort i bezpieczeństwo jazdy jest równie ważne co estetyka pojazdu, Dlatego warto poświęcić nieco czasu, aby zadbać o swój samochód najlepiej, jak to jest możliwe.