BLOG

Kiedy powinno się zmienić opony na zimowe?

Śnieg i lód potrafią zaskoczyć znienacka, dlatego warto odpowiednio wcześnie, zanim pogoda ulegnie drastycznemu pogorszeniu wymienić opony z letnich na zimowe – to podstawa bezpiecznej podróży i zmniejszenie ryzyka poślizgu. Kiedy zmienić opony na zimowe? Wielu specjalistów radzi, by zastosować zasadę jazdy na zimowy oponach od października do Wielkanocy.

Dlaczego jazda na oponach zimowych od października do kwietnia to dobre rozwiązanie?

Samochód powinien mieć założone opony zimowe gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7°C. Dlaczego to takie ważne? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w temperaturze poniżej 7°C letnie opony nie będą zapewniały optymalnych osiągów, co oznacza, że jazda szczególnie jeśli pojawią się trudne warunki atmosferyczne, może być naprawdę niebezpieczna.

Istotne znaczenie ma nie tylko to, kiedy zdecydujemy się na zmianę opon z letnich na zimowe. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego produktu. Opony na zimę powinny posiadać stosowny certyfikat potwierdzający, że przystosowane są do użytkowania w warunkach zimowych, a także wykonano je z odpowiednich mieszanek gumowych, których elastyczność zostaje zachowana nawet w niskich temperaturach. Przy wyborze opon na zimę dobrze jest też zwrócić uwagę na lamele – im gęściej będą rozmieszczone, tym lepiej.

Jeżeli auto latem miało założone opony całoroczne, nie ma potrzeby zmiany ich na nowe przed zimą (pod warunkiem oczywiście, że są w dobrym stanie).

Opony zimowe latem – czy to dobry wybór?

Choć przepisy nie zabraniają jazdy latem na zimowych oponach, nie jest do dobre rozwiązanie. Dlaczego? Otóż warto wiedzieć, że letnie i zimowe opony są nieco inaczej zaprojektowane. Lenie modele są twardsze i mają specjalny wzór bieżnika – wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko aquaplaningu. Natomiast modele zimowe są miększe, z bardziej wyrazistym wzorem bieżnika, aby zapewniały bardzo dobrą trakcję na śniegu, błocie pośniegowym czy na czarnym lodzie.

Gdzie najlepiej wymienić opony?

Gdzie szybko i profesjonalnie wymienić opony? Tylko w ERES Garage. Warto jednak na usługę odpowiednio wcześniej się umówić, ponieważ jest to miejsce cieszące się dużym zaufaniem kierowców, do którego regularnie z różnymi sprawami kieruje się wielu z nich, dlatego też często na wolne miejsce trzeba przez chwilę zaczekać. Jakie są koszty wymiany opony  w ERES Garage? Cena zależna jest od rodzaju felgi, jej średnicy oraz typu auta. Najtańsza jest wymiana felg stalowych w samochodach osobowych, najwięcej trzeba zapłacić za wymianę opony w samochodzie dostawczym, busie.

W ERES Garage można nie tylko wymienić opony, istnieje możliwość skorzystania również z wielu dodatkowych usług, między innymi wymiany czujnika ciśnienia w kole, naprawy czy utylizacji opony. Dla chętnych możliwe jest również przechowywania w warsztacie opon – to idealne rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, co z nimi zrobić po sezonie, gdyż nie dysponują wolnym miejsce, w których mogliby je przechowywać. Opony w ERES Garage przechowywane są zawsze w odpowiednich warunkach.