BLOG

Przyciemnianie szyb – samodzielnie czy w studiu detailingu?

Przyciemnianie szyb jest bardzo popularną czynnością w tuningu wizualnym, z której korzysta wielu kierowców, którzy chcą zmienić estetykę i funkcjonalność swojego pojazdu. Zanim jednak kierowca zdecyduje się na przyciemnianie szyb w pojeździe, musi zapoznać się z przepisami prawa. Dodatkowo powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie samodzielnie przyciemnienie szyb, czy może lepiej zdecydować się na usługi profesjonalnego studia detailingu?

Przyciemnianie szyb – przepisy

W przepisach ruchu drogowego i warunkach homologacji został określony stopień widoczności szyb po przyciemnieniu. Szyby jak najbardziej można przyciemniać, pamiętając o tym, że nie mogą ograniczać kierowcy widoczności.

Najbardziej restrykcyjne przepisy odnoszą się do przyciemniania szyb czołowych oraz przednich bocznych. Szyba czołowa musi przepuszczać co najmniej 75% światła, natomiast szyby przednie boczne nie powinny przepuszczać mniej niż 70% światła. Z tego też powodu przyciemniając szyby, należy skorzystać ze specjalnych mierników. Do tych dostęp mają specjaliści, samodzielne przyciemnienie szyb zgodnie z przepisami może być w tym przypadku dość trudne.

Warto wiedzieć, że jeżeli okaże się, że szyby przednie są zbyt ciemne, kierowca musi liczyć się nie tylko z mandatem, ale i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu do momentu, aż ich przejrzystość nie będzie się mieściła w granicach dopuszczalnych norm.

Przepisy nie regulują tego, jak mocno można przyciemnić szybę tylną i szyby tylne boczne, co oznacza, że właściciel pojazdu może zrobić to wedle własnych preferencji.

Dlaczego warto przyciemniać szyby?

Przyciemnianie szyb Kraków to nie tylko dobre rozwiązanie z punktu widzenia estetyki pojazdy. Takie działanie ma również szereg innych zalet. Jakich? To przede wszystkim:

  • niższa temperatura we wnętrzu pojazdu,
  • zwiększone bezpieczeństwo (w razie stłuczenia przyciemnionej szyby pasażer nie porani się odłamkami),
  • ochrona kierowców i pasażerów przed szkodliwym działaniem promieniowania UV,
  • lepszy stan tapicerki (promieniowanie nie niszczy tak szybko tapicerki dzięki barierze z przyciemnionych szyb).

Przyciemniane szyby to także większa prywatność – nikt niepożądany nie będzie mógł zajrzeć do wnętrza pojazdu.

Oklejanie szyb – samodzielnie czy w studio detailingu?

W przypadku przyciemniania szyb najważniejsze jest to, by miały one odpowiednią przepuszczalność, zgodną z przepisami. Dopasowanie się do obowiązujących norm przy samodzielnym oklejaniu szyb przednich i przednich bocznych może nie być łatwe, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Korzystając z takiej usługi, kierowca nie musi obawiać się tego, że przyciemnione szyby w jego aucie nie będą dopasowane do obowiązujących norm.

To jednak niejedyna zaleta wynikająca z oddania przyciemniania szyb w ręce profesjonalistów. Samodzielnie przyklejanie folii nie zawsze jest proste. Profesjonaliści zrobią to bardzo dokładnie, a przy tym wykorzystają folię przyciemniającą najwyższej jakości. Jest to zabieg pracochłonny i wymagający ogromnej precyzji. Studio detailingowe wykona zadanie szybko i z najwyższą starannością.