BLOG

Przyciemnianie szyb – czy warto i co na to prawo?

Przyciemnianie szyb w samochodzie wzbudza coraz większe zainteresowanie. Wiele osób uważa to za wręcz pożądany element pojazdu. Choć ciemne szyby bez wątpienia mają sporo zalet, należy pamiętać o tym, że w Polsce ich przyciemnianie regulowane jest stosowanymi przepisami.

Czy warto przyciemniać szyby? 

Jeszcze kilkanaście lat temu przyciemniane szyby stanowiły symbol luksusu, dziś jest to przede wszystkim wygoda  to właśnie z jej powodu, coraz więcej kierowców decyduje się na przyciemnienie szyb, jeżeli nie zostało to wykonane na etapie produkcji auta.

Przyciemniane szyby to nie tylko atrakcyjny wygląd. To przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda.

Dlaczego warto przyciemniać szyby? Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć między innymi:

  • skuteczną ochronę pasażerów i kierowcy przed promieniowaniem słonecznym – auto wolniej się nagrzewa, co bezpośrednio przekłada się na komfort podróży w upalne dni;
  • zwiększenie bezpieczeństwa jazdy poprzez redukcję odblasków i powstających refleksów, kierowcy w aucie z ciemnymi szybami nie są narażeni na niespodziewane oślepienie;
  •  możliwość zapewnienia sobie nico prywatności, gdyż ciemne szyby ograniczają widoczność wnętrza auta, co zapobiega spojrzeniom osób niepowołanych;
  • zwiększenie ochrony w czasie wypadku lub kradzieży. Obecność folii przyciemniającej na szybie sprawia, że ta gdy zostanie rozbita, nie rozpada się na drobne kawałki.

Najlepsze folie, jakie są dostępne na rynku, mogą zatrzymać nawet 98% promieniowania słonecznego.

Metody przyciemniania szyb w samochodzie

Ze względu na bardzo dużą popularność przyciemnianych szyb, wielu producentów pojazdów decyduje się na ich przyciemnienie już na etapie pobytu w fabryce.

Jeżeli jednak tak się nie stało, a auto ma ciemnych szyb są dwie metody, które pozwalają na zmianę tego stanu. Szyby można przyciemnić metodą piecową (polegającą na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu w piecu) lub przy pomocy specjalnej folii.

Metoda piecowa jest znacznie trwalsza, jednak to folia ze względu na cenę i szybkość aplikacji stosowana jest najczęściej.

Przyciemnianie szyb a prawo

Każdy właściciel pojazdu,  który decyduje się na przyciemnianie szyb, musi mieć świadomość tego, że nie może robić tego w sposób dowolny, a dopasować się do obowiązujących przepisów prawa.

Aby legalnie zaciemnić w Polsce szyby, po zabiegu stopień ich przepuszczalności nie może być niższy niż 70%. Zasada ta odnosi się wyłącznie do szyby przedniej oraz szyb przednich bocznych. W pozostałych przypadkach stopień zaciemnienia zależny jest od kierowcy. Należy jednak pamiętać o tym, że przyciemnione szyby nie mogą negatywnie wpływać na komfort jazdy, ich obecność nie może ograniczać widoczności.

Przyciemnienie a zacienienie

Osoby, którym zależy wyłącznie na ochronie przed słońcem, nie muszę decydować się na przyciemnienie szyb. W tym przypadku dobrze sprawdzi się już ich samo zaciemnienie. To rozwiązanie znacznie tańsze, a przy tym nie ograniczające widoczności oraz nie zagrożone mandatem.

Kara za niedopasowanie przyciemnienia do przepisów

Może zdarzyć się tak, że w czasie drogowej kontroli konieczne będzie przedstawienie atestu użytej metody przyciemnienia szyby. Jeżeli okaże się, że normy zostały przekroczone, na kierowcę czeka nawet 500 zł mandatu. To jednak nie wszystko. Dodatkowo zabierany jest dowód rejestracyjny, oddawany dopiero wtedy, gdy szyby zostaną doprowadzone do stanu zgodnego z normami i przepisami.