BLOG

Auto oklejone folią a jego pielęgnacja

Oklejanie samochodów folią ma wiele zalet, nic więc dziwnego w tym, że budzi ono zainteresowanie coraz szerszego grona kierowców. Wielu jednak z nich zastanawia się na tym, czy oklejone auto będzie wymagało od niego specjalnej pielęgnacji, czy będzie ona kosztowna i czasochłonna. Jak prawidłowo pielęgnować auto oklejone folią, by ta nie uległa zniszczeniu i zachowała swoją pełną funkcjonalność?

Jak myć samochód oklejony folią ?

Myjnia automatyczna a może jednak ręczna? Jak skutecznie i bezpiecznie umyć samochód, który został oklejony folią? Wybór myjni w tym przypadku nie ma aż tak dużego znaczenia, jakby się do mogło początkowo wydawać. Ważne jest natomiast ich właściwe użytkowania. Aby zachować właściwości folii jak najdłużej, należ dbać o nią dokładnie tak jak i  zwykły lakier. Istotne jest jednak to, by dostosować kosmetyki czyszczące do typu folii. Inne sprawdzą się przy foliach matowych, a zupełnie inne znajdą swoje zastosowanie przy foliach błyszczących.

Dla samochodów oklejonych folią najlepsze są myjnie ręczne i bezdotykowe. Dla zachowania jakości folii należy natomiast zrezygnować z wizyt na myjniach automatycznych.

Powłoki hydrofobowe

Jeżeli zależy nam na trwałości folii, warto rozważyć zastosowanie dodatkowego ich zabezpieczenia w postaci powłok hydrofobowych. Choć są one bardzo skuteczne w swoim działaniu, to jednak przy ich stosowaniu należy uważać, ponieważ dobór produktów współgrających z folią nie jest taki prosty. Zgodnie z zaleceniami specjalistów przy znacznej części folii najlepiej będą sprawdzały się powłoki o charakterze membrany.

Czy pielęgnacja folii, którą oklejony został samochód, wymaga zastosowania specjalnych środków?

Pielęgnacja folii wymaga zastosowania specjalnych środków. Do czyszczenia należy wykorzystywać wyłącznie delikatne gąbki i szmatki (najlepiej wykonane z mikrofibry). W tym przypadku ważniejsze od rodzaju środków stosowanych do pielęgnacji jest dostosowanie się do zaleceń producenta. Warto wiedzieć, że niewłaściwie użytkowane kosmetyki samochodowe mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Do pielęgnacji folii można stosować zarówno posiadane wcześniej środki, jak i dokonać zakupu tych dedykowanych przez producenta zastosowanej folii.

O czym warto pamiętać, wybierając kosmetyki do pielęgnacji folii?

W wyborze preparatów do pielęgnacji folii najważniejsze jest to, by dobrać je z uwzględnieniem tego, czy przeznaczone są do folii błyszczącej, czy też matowej. Dostępne są także kosmetyki uniwersalne, po które oczywiście można sięgnąć. Kolejna ważna kwestia to stosowanie preparatów do pielęgnacji folii zgodnie z zaleceniami ich producentów.

Woskowanie auta oklejonego folią

Czy auto oklejone folią może być poddane woskowaniu? Jak najbardziej tak i jest to zabieg całkowicie bezpieczny w tym przypadku. Można również taką folię polerować (z wyłączeniem wersji matowej), pamiętając o zastosowaniu delikatnych środków i akcesoriów, które wypolerują, ale nie drapią czy naruszają strukturę folii.