BLOG

Złote reguły dla bezproblemowej eksploatacji samochodu

Regularna wymiana oleju samochodowego, filtrów paliwa i powietrza czy dbałość o sprawność układu hamulcowego – to wszystko ma wpływ nie tylko na komfortową i bezpieczną jazdę, ale również na stan pojazdu. Jeżeli poszczególne elementy eksploatacyjne będą wymieniane regularnie, auto na dłużej pozostanie niezawodne. Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach awarie pojazdów są spowodowane zaniedbaniami ze strony właścicieli.

Regularna wymiana oleju silnikowego i filtra oleju

Regularna wymiana oleju oraz filtra to postawa dbałości o auto. To jak często należy to robić, zależne jest od zaleceń producentów pojazdów. Jeżeli olej nie będzie wymieniany regularnie, straci on swoje właściwości, czego efektem będzie awaria silnika.

Standardowo w większości przypadków producenci zalecają wymianę oleju co roku lub po 15 000 – 20 000 przejechanych kilometrów.

Wymiana filtrów

Filtry paliwa, powietrza czy kabinowe to kolejne elementy, o które należy zadbać, aby jak najdłużej cieszyć  się niezawodnym autem.

Filtry paliwa odpowiadają za oczyszczanie paliwa przed podaniem do silnika – zużyte sprawiają, że do mechanizmu przedostają się więcej zanieczyszczeń, przez co zaczyna pracować gorzej. Filtr to wydatek maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Częstotliwość wymiany zależy od wskazań producenta, jednak nie powinna mieć miejsca rzadziej niż co 20 000  przejechanych kilometrów.

Filtry powietrza i kabinowe mają za zadanie oczyszczać powietrze. Ten pierwszy należy wymieniać co 20 000 – 30 000 km lub gdy widoczne są na nim zanieczyszczenia. Wymiana filtra kabinowego powinna odbywać się raz do roku.

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Bezpieczna jazda nie jest możliwa bez sprawnych klocków i tarcz hamulcowych – z tego też względu te muszą być regularnie wymieniane lub gdy tylko zauważone zostaną objawy ich zużycia.

Klocki hamulcowe zużywają się znacznie szybciej niż tarcze, dlatego nie zawsze konieczna będzie wymiana obu tych elementów jednocześnie.

Jeżeli nie pojawiają się wyraźne objawy zużycia klocków i tarcz hamulcowych należy wymienia je po przejechaniu 30 000 – 50 000 kilometrów.

Zapobieganie rdzewieniu

Aby cieszyć się niezawodnie działającym pojazdem, należy również zadbać o to, by pojazd nie rdzewiał. Każde nawet najmniejsze ognisko korozji może się bardzo szybko rozprzestrzenić, dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. Latem można zdecydować się na konserwacje podwozia, która zimą zabezpieczy ten element przed szkodliwym działaniem błota pośniegowego czy soli drogowej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Niezawodne auto wymaga także regularnej wymiany rozrządu – nie rzadziej niż co 90 000 – 120 000 kilometrów. Dbałość o ten element ma kluczowe znaczenie dla długofalowej, niezawodnej eksploatacji auta.

Ważna jest również wymiana opon gdy wartość graniczna bieżnika spada do 1,6 mm lub gdy doszło do zestarzenia się gumy. Ponadto należy co 5 lat wymieniać akumulator oraz pamiętać o wymianie oleju w skrzyni biegów.