BLOG

Jak przygotować swój samochód do zimy?

Mróz, sól na drogach czy problemy z przyczepnością to tylko niektóre problemy, z którymi muszą zmierzyć się kierowcy w czasie zimy. Z pewnością nie jest to dla nich łatwy czas, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pojazdu do sezonu zimowego można uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Co ważne, dobre przygotowanie auta do zimowego sezonu nie jest ani drogie, ani trudne.

Zmiana opon z letnich na zimowe

Podstawową czynnością przygotowującą samochód do sezonu zimowego jest oczywiście zmiana opon z letnich na zimowe. Można zrobić to samodzielnie lub w zakładzie wulkanizacyjnym. Należy pamiętać o tym, że opony warto zmienić, zanim temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7℃.

Impregnacja uszczelek i zabezpieczenie zamków

Zimą szczególnej ochrony wymagają uszczelki – przymarzanie drzwi to problem, z którym w  tym okresie musi mierzyć się wielu kierowców. Jak skutecznie zabezpieczyć uszczelki? Warto zastosować tu silikon w sprayu. Dzięki niemu rano będzie można bez przeszkód dostać się do auta. Dodatkowo uszczelki zostaną odpowiednio zabezpieczone, przez co ryzyko, że ulegną uszkodzeniu (a ich wymiana jest kosztowna i uciążliwa) jest niewielkie.

W przypadku konserwacji uszczelek ważna jest staranność. Czynności powinna być wykonywana powoli, skrupulatnie z uwzględnieniem również takich miejsc jak gumy wokół bagażnika czy szyberdachu.

Kontrola płynu chłodniczego

Silnik jest bardzo ważnym elementem auta, dlatego należy dbać o niego z należytą starannością. Jeszcze przed zimą należy sprawdzić stan płynu do chłodnic oraz jeżeli jest taka potrzeba wymienić go na nowy. Zimą najlepszym wyborem będzie taki, który jest w stanie zapewnić optymalną pracę silnika nawet przy bardzo niskich ujemnych temperaturach.    

Wymiana płynu do spryskiwaczy

Wymiany przed zimą wymaga nie tylko płyn do chłodnicy, ale również płyn do spryskiwaczy. Koniecznie musi być to wersja zimowa! Najlepsze tego typu produkty z powodzeniem wytrzymują temperaturę nawet do  -80 °C. To daje pewność, że taki płyn nie tylko dobrze poradzi sobie z wyczyszczeniem szyby w warunkach zimowych, ale również zapobiegnie zamarzaniu płynu w przewodach (co szybko doprowadzony do ich uszkodzenia).

Zabezpieczenie nadwozia

Przed zimą auto powinno zostać dokładnie umyte, wysuszone i najlepiej zabezpieczony woskiem, co ochroni lakier przed wieloma zanieczyszczeniami i trudnymi warunkami panującymi zimą. Należy również zadbać o zabezpieczenie podwozia przed korozją.

Układ hamulcowy i światła

Zimą wiele elementów wyposażenia samochodu odgrywa istotną rolę w bezpieczeństwie jazdy. Jednymi z najważniejszych jest układ hamulcowy oraz światła. W obu przypadkach konieczne jest sprawdzenie prawidłowości ich działania i dokonanie wszelkich niezbędnych napraw jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak łatwo można zauważyć – odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu zimowego nie jest trudne, nie wymaga również znaczących nakładów finansowych, za to pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, gdy tylko aura zmieni się z jesiennej na zimową.