BLOG

Jak przygotować auto do zimy?

Zima jest najtrudniejszym okresem w roku nie tylko dla kierowców, ale również dla ich pojazdów, szczególnie narażonych na działanie mrozu, zwiększonej wilgoci, soli czy śniegu. Aby uniknąć poważnych problemów, które mogą zostać ujawnione w okresie wiosennym, warto odpowiednio zadbać o samochód przed zimą.

Wymiana opon

Wymiana opon to jedna z najważniejszych czynności, jaką musi wykonać każdy kierowca, zanim zastanie go zima. Warto pamiętać o tym, że wymiana dotyczy zarówno opon na przedniej, jak i tylnej osi. Oczywiście muszą być one solidne, bez widocznych uszkodzeń i z odpowiednią głębokością bieżnika.

Konserwacja uszczelek samochodowych

Przygotowując auto do zimy, warto zadbać również o konserwację uszczelek samochodowych. Ta musi być przeprowadzana na wyczyszczonej i bardzo dokładnie osuszonej powierzchni. Najtańszym sposobem na konserwację jest zastosowanie wazeliny, która co prawda działa skutecznie, jednak często przyczynia się do pojawienia się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych preparatów, dostępnych w sztyfcie lub sprayu.

Woskowanie samochodu

Zimowa auta nie oszczędza ani kierowców, ani samochodów. Dlatego warto poddawać pojazdy konserwacji przed zimą – najlepszym na to sposobem jest woskowanie. Te przeprowadzone w odpowiednim momencie zabezpieczy karoserię przed destrukcyjnym działaniem soli i ujemnych temperatur. W kwestii konserwacji auta należy zadbać również o regularne mycie pojazdu oraz stosowanie odpowiedniego płynu do spryskiwaczy.

Kontrola płynu chłodzącego

Przed rozpoczęciem zimy należy sprawdzić, czy poziom płynu chłodzącego pozostaje na odpowiednim poziomie. Jeżeli wymaga wymiany, należy do zrobić. Koniecznie musi być to płyn o specjalnych, zimowych parametrach.

Wizyta u mechanika

Przygotowując pojazd do sezonu zimowego, warto odwiedzić kontrolnie warsztat samochodowy w celu sprawdzenia, czy w aucie nie ma żadnej ukrytej awarii, która ujawniając się, w okresie zimowym mogłaby doprowadzić nawet do unieruchomienia pojazdu. Mechanik na takiej wizycie sprawdzi przede wszystkim stan alternatora i rozrusznika, jak i innych istotnych dla funkcjonowania pojazdu elementów.

Pióra wycieraczek

Widoczność w aucie jest bardzo ważna, niezależnie czy jest to okres zimowy, czy letni. Gdy jest zimno poza odpowiednim płynem do spryskiwaczy, warto zadbać również o jakość wycieraczek. Jeżeli są zniszczone, należy wymienić je na nowe. Stare i zużyte nie tylko ograniczają widoczność (duże ryzyko niebezpiecznych sytuacji w czasie jazdy), ale również mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń szyby, co w konsekwencji może wiązać się z koniecznością kosztownej wymiany na nową.

Kontrola akumulatora

Akumulator to ważny element pojazdu, dlatego i on musi zostać poddany kontroli w czasie przygotować auta do sezonu zimowego. To szczególnie ważne w nowoczesnych samochodach, w których jest mnóstwo elektroniki, a niski stan baterii może uniemożliwić poruszanie się pojazdem. W tym przypadku zapobieganie jest najważniejsze, dlatego warto dbać o to, by akumulator, a już szczególnie zimą nie był zużyty.