BLOG

Najczęstsze awarie samochodów

Nawet kierowcy, którzy dbają o swój samochód, regularnie odwiedzają serwis i dbają o wysoką jakość opon i części samochodowych mogę być narażeni na nieprzewidzianą usterkę, której szybkie samodzielne usunięcie będzie niemożliwe. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest odtransportowanie pojazdu na lawecie do odpowiedniego warsztatu. Im auto jest starsze i ma za sobą więcej przejechanych kilometrów tym ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych usterek wzrasta. Według danych przekazywanych przez warsztaty samochodowe najwięcej pojazdów ulega awariom w okresie zimowym oraz letnim.

Awarie silnika

Jedną z często występujących w pojazdach awarii jest awaria silnika. W przeważającej ilości przypadków są to:

  •  awarie turbosprężarki,
  • awarie układu smarowania,
  •  awarie elektroniki (najczęściej czujników i cewki zapłonowej),
  • usterki mechaniczne takie jak zatarcie tłoka, zatarcie łożyska czy pęknięcie pierścienia tłokowego.

Bardzo często wskutek odpalania silnika na mrozie, przy zbyt małej ilości płynu chłodniczego, a nawet po wjechaniu w głęboką kałużę uszkodzeniu może ulec głowica samochodowa.

Awaria akumulatora – zimowa zmora kierowców

Częstą awarią samochodu jest również rozładowany akumulator. Najwięcej tego typu usterek pojawia się w okresie zimowym, gdy tylko wystąpią pierwsze niskie temperatury. Warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko silny mróz może spowodować rozładowanie akumulatora. Za powstanie takiej sytuacji może odpowiadać również sam kierowca, który zaniedbał najważniejsze kwestie, czyli dopuścił do użytkowania zardzewiałych zacisków lub nie dobrał odpowiedniego modelu akumulatora do samochodu.

Akumulator ulega również rozładowaniu, gdy przez roztargnienie kierowca pozostawi włączone światła przez całą noc.

Awarie opon

Być może to będzie nieco zaskakujące, ale to nie silnik czy elementy elektroniki auta ulegają najczęściej awariom, a właśnie opony. Problem ten wynika z błędów eksploatacyjnych, między innymi nadmiernym obciążaniu opon, zbyt niskim ciśnieniem w oponach, niedopasowaniu opony do felgi samochodu czy powstawaniem ubytków, przecięć lub przebić.

Usterka opony może wynikać także z jej zbyt długiego użytkowania i nadmiernego starcia się bieżnika. Warto pamiętać o tym, że za jazdę na takich oponach kierowcy grozi mandat karny.

Awarie systemów elektronicznych

Awarie układu elektrycznego powstają z wielu powodów, może być to spowodowane zarówno spaleniem bezpiecznika, jak i rozładowanym akumulatorem. Nie ma sposobu na to, by uniknąć ich całkowicie, można jednak zmniejszyć ryzyko ich powstania – wystarczy zadbać o to, by akumulator zawsze był naładowany.

Awaria sprzęgła

Ze względu na to, że sprzęgło jest jednym z najmocniej eksploatowanych elementów pojazdu, bardzo często ulega ono awariom. Nieprawidłowa jazda kierowcy może sprawić, że żywotność sprzęgła skróci się nawet o połowę, a element będzie narażony na częstsze uszkodzenia. Czego należy unikać, aby zminimalizować ryzyko usterki? Przede wszystkim należy zaniechać jazdy na półsprzęgle, zbyt częstych podjazdów pod górę czy dynamicznych sprintów.

Awarie hamulców

Awarie hamulców na szczęście nie występują często, jednak warto pamiętać o tym, że są bardzo niebezpieczne, zagrażające bezpośrednio zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego. Można zminimalizować ryzyko uszkodzenia układu hamulcowego między innymi poprzez ochronę przewodów hamulcowych przed korozją czy regularną kontrolę poziomu płynu hamulcowego.