BLOG

Hałas w kabinie – jak temu zaradzić?

Jest wiele dźwięków dochodzących z zewnątrz, które w czasie podróży samochodem mogą przeszkadzać zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Nie każde auto jest bowiem dobrze wygłuszone, co wiąże się przede wszystkim z oszczędnością ze strony producentów pojazdów. Na szczęście nie jest to problem, ponieważ korzystając z pomocy specjalistów przy wyciszaniu auta, możliwe jest nawet dwukrotne zmniejszenie poziomu hałasu w kabinie samochodowej.

Dlaczego warto wygłuszyć kabinę samochodu?

Wygłuszenie samochodu, pod warunkiem że jest przeprowadzone w sposób prawidłowy i z użyciem najlepszej jakości materiałów wygłuszających nie tylko poprawia komfort jazdy pasażerów, ale przede wszystkim samego kierowcy. Ten dbając o bezpieczeństwo podróżowania, musi skupić maksymalną uwagę na drodze, a wszelkiego rodzaju dźwięki dochodzące do kabiny w żadne sposób nie powinny go rozpraszać.

Warto jednak wiedzieć, że kierowcy decydują się na wygłuszenie samochodu nie tylko ze względów bezpieczeństwa (choć w dalszym, ciągu jest to jeden z najważniejszych powodów takich działań). Robią to również po to, aby we wnętrzu pojazdu znacznie lepiej rozchodziły się dźwięki wydawane przez zestaw car audio.

Wygłuszanie auta – jak to zrobić?

W przypadku wielu pojazdów głównym źródłem hałasu są opony, dlatego szczególnie w SUV-ach wygłuszanie auta warto zacząć właśnie od nadkoli. Jest to jeden z najtrudniejszych do wyciszenia elementów. Dlaczego? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że przy wykonywaniu tej czynności konieczny będzie demontaż wielu elementów konstrukcyjnych pojazdu.

Nie tylko nadkola przyczyniają się do zwiększonego hałasu wewnątrz pojazdu. Również niezbyt dobrze wygłuszone drzwi (co niestety zdarza się teraz bardzo często) stanowią prawdziwie uciążliwe źródło hałasu w samochodzie. Wygłuszanie drzwi zawsze musi wiązać się z demontażem boczków i usunięciem folii zabezpieczającej, co niekiedy nawet dla specjalistów jest wyzwaniem. Wyciszanie drzwi polega na wypełnieniu części komory materiałem wygłuszającym.

Wygłuszając auto, warto pomyśleć także o podłodze. To zabieg, który, choć jest czasochłonny (przez konieczność demontażu foteli, kanapy, wykładziny, tunelu centralnego, progów drzwiowych, obudowy nadkoli).

Jednym ze źródeł uciążliwego hałasu w czasie jazdy może być również dach auta, dlatego też należy rozważyć zasadność także i jego wygłuszenia.

Bagażnik również generuje sporo hałasu (szczególnie przez wnękę na koło zapasowe), o czym wielu kierowców zapomina. Dlatego, aby uniknąć słyszalnego stuki i odczuwalnych (choć niezbyt silnych) drgań warto zlecić specjalistom także wygłuszenie bagażnika.

Czym wygłuszyć samochód?

Materiałów przeznaczonych do wygłuszania wnętrza pojazdu jest sporo, każde z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Najtańsze są maty filcowe, które niestety chłoną mocno wodę. W przypadku zawilgoconych aut może do doprowadzić nie tylko do niezbyt przyjemnego zapachu, ale przede wszystkim do rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni.

Alternatywą dla filcu jest mata bitumiczna. To skuteczne rozwiązanie, jednak nie nadające się do zastosowania na nierównych powierzchniach przede wszystkim ze względu na duże ryzyko pęknięcia.

Maty butylowe są drogie, za to nowoczesne i bardzo skuteczne. Dodatkowo ich montaż jest prosty, a masa niewielka, przez co zmniejsza się ryzyko powstania pęknięć.

W wygłuszaniu pojazdów można stosować także specjalne pianki wygłuszające. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się te kauczukowe.