BLOG

Co warto  sprawdzić w aucie przed urlopem?

Prawidłowy stan techniczny jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa jazdy, dlatego też należy kontrolować go regularnie. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że im szybciej zostaną wykryte ewentualne usterki, tym ich usunięcie będzie nie tylko prostsze, ale także i tańsze. Gdy od ostatniego przeglądu miną już jakiś czas, warto tuż przed wyjazdem na wakacje sprawdzić stan techniczny pojazdu i to niezależnie od tego, w jak daleką podróż mamy zamiar się wybrać.

Kontrola oleju silnikowego

Zawsze przed każdym wyjazdem w dłuższą trasę należy bezwzględnie sprawdzić stan oleju. To bardzo ważne dla prawidłowej pracy silnika. W przypadku pojazdów, w których stosowany jest specyficzny olej, warto mieć go trochę przy sobie, na ewentualne dolewki na trasie.

… i płynów eksploatacyjnych

Sprawdzając poziom oleju, nie należy zapominać również o kontroli innych płynów eksploatacyjnych takich jak płyn chłodzący czy hamulcowy. W przypadku nowoczesnych diesli należy również sprawdzić poziom płyny AdBlue (ten zawsze należy uzupełniać bezpośrednio przed samym wyjazdem).

Kontrola stanu opon

Usterki opon to jedna z najczęstszych przyczyn występujących w czasie podróży problemów. Warto wiedzieć, że ryzyko można nieco zmniejszyć, wystarczy przed wyjazdem bardzo dokładnie sprawdzić nie tylko stan opon, ale również obręczy i wentyli. Oczywiście należy również sprawdzić, czy w oponach jest wystarczająca ilość powietrza. Sprawdzenie powinno objąć również koło zapasowe! Dobrą praktyką będzie zabranie ze sobą kompletnego i nie przeterminowanego zestawu naprawczego, przyda się również podnośnik i klucz do kół.

Stan hamulców

Im większa masa pojazdu (a przy wakacyjnych pakunkach jest naprawdę sporta), tym hamulce są bardziej obciążone. Samodzielnie nie możemy dokładnie sprawdzić stanu hamulcowego samochodu – w tym celu warto udać się przed wyjazdem do sprawdzonego warsztatu. Usługa nie będzie droga, nie potrwa również zbyt długo, za to pozwoli upewnić się, że hamulce przed wakacyjnym wypadem są w jak najlepszym stanie.

Wycieraczki i światła

Niestety nie możemy przewidzieć pogody, a prognozy mają to do siebie, że czasem się po prostu nie sprawdzają. Mając to na uwadzę, przed wyruszeniem na wyprawę należy sprawdzić stan wycieraczek (jazda bez nich jest nie tylko niebezpieczna, ale może być kosztowna, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby) oraz świateł. To ostatnie to szybkie i proste zadanie. Dla własnego spokoju zawsze warto mieć w schowku zapasowe żarówki, które mogą się przydać, a naprawdę nie zajmują wiele miejsca.

Kontrola wyposażenia

Jak każdy kierowca doskonale wie, według polskich przepisów w każdym samochodzie powinna znajdować się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Warto o tym pamiętać i przed wyjazdem sprawdzić, czy na pewno znajdują się w pojeździe. Dla bezpieczeństwa podróży warto mieć również apteczkę, latarkę i kamizelkę odblaskową.  Wszystkie te elementy pomogą zachować bezpieczeństwo w każdych warunkach, gdy tylko zajdzie konieczność zmiany koła.