BLOG

Diagnostyka komputerowa – co to takiego?

Dzięki diagnostyce komputerowej istnieje możliwość szybkiego i co najważniejsze skutecznego zweryfikowania potencjalnych awarii i usterek w pojeździe. Jej stosowanie w wielu przypadkach może przyczyniać się do zmniejszenia kosztów ewentualnej naprawy.

Na czym polega diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka komputerowa polega na podłączeniu samochodu do komputera diagnostycznego. W ten sposób uzyskać można informacje dotyczące nie tylko kondycji pojazdu, ale również potencjalnego miejsca występowania usterek (wraz z ich przyczynami).

Komputer do diagnostyki i komputer pokładowy wymieniają pomiędzy sobą najważniejsze informacje, a dostęp do nich można uzyskać po zaledwie kilku minutach.

Diagnostyka komputerowa przekazuje wiele informacji, których kierowca nie może odczytać, korzystając wyłącznie z komputera pokładowego. Chodzi tu między innymi o dokładne dane dotyczące ciśnienia oleju, pracy poszczególnych cylindrów, temperatury płynów eksploatacyjnych czy miejsc występowania usterek.

Kiedy warto udać się na diagnostykę komputerową?

Jest wiele sytuacji, w których diagnostyka komputerowa jest wskazana, w  celu weryfikacji sprawności pojazdu.

Taka kontrola stanu pojazdu jest szczególnie niezbędna, gdy:

  • na desce rozdzielczej zapalają się kontrolki,
  • w czasie jazdy można zauważyć wyraźny spadek mocy pojazdy
  •  spalane jest zbyt wysokie,
  • występują problemy z układem napędowym.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy zakupie używanego samochodu, warto przed sfinalizowaniem transakcji, jeżeli jest taka możliwość poddać diagnostyce komputerowej.

Diagnostyka komputerowa – zalety

Jedną z największych zalet diagnostyki komputerowej jest możliwość uzyskania dostępu do pełnych informacji dotyczących stanu auta i występujących w nim usterek. Odpowiednio wcześnie przeprowadzone badanie często może zapobiec kosztownym awariom, które powstały z pozoru błahej usterki auta, o której kierowca nie miał pojęcia.

Diagnostyka komputerowa to jeden z  najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na znalezienie źródła usterki w samochodzie. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, gdyż diagnostyka zajmuje zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Dodatkowo nie jest to specjalnie droga usługa, za to warto wykonywać ją nie tylko, gdy kierowca będzie zaniepokojony nieprawidłowym działaniem pojazdu. Dobrym rozwiązaniem jest regularne wykonywanie diagnostyki komputerowej choćby tylko w  celu sprawdzenia, czy nie kryją się w nim jakieś jeszcze nierozpoznanie usterki.

Elektronika podstawą konstrukcji wielu pojazdów

Współczesne samochody mają w sobie coraz więcej elektroniki, która co prawda zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania pojazdu, jednak generuje również ciężkie i kosztowne awarie. Z tego też powodu każdy warsztat samochodowy, dbając o swoich klientów i ich ukochane samochody, ma w swojej ofercie diagnostykę komputerową, przeprowadzoną na skutecznym sprzęcie najwyższej jakości.