BLOG

Dlaczego auto ściąga na jedną stronę?

Kiedy w czasie jazdy samochodem kierowca musi niemal co chwilę korygować tor jazdy to znak, że być może z pojazdem dzieje się coś niedobrego, szczególnie gdy taka sytuacja ma miejsce na równej i prostej nawierzchni. Jakie są przyczyny ściągania auta w jedną stronę?

Jak to naprawić?

Być może w czasie jazdy tylko nam się wydaje, że auto ściąga na bok lub taki stan jest spowodowany błędem kierowcy, a nie problemem z autem. Jak więc sprawdzić, czy rzeczywiście samochód ściąga z drogi? To dość proste zadanie i każdy, pod warunkiem że pamięta o kilku istotnych zasadach, może zrobić to samodzielnie.

Do wykonania takiego testu potrzebna jest szeroka droga (koniecznie równa!) i bezwietrzna pogoda. Brak któregoś z tych elementów może prowadzić do zaburzenia wyników kontroli. Najlepiej sprawdzi się autostrada lub obwodnica miasta. Auto należy rozpędzić, pamiętając jednak o tym, żeby prędkość nie przekraczała 1000 km/h. Należy na chwilę puścić kierownicę. Jeżeli auto pojazd rzeczywiście ściąga, będzie to niemal natychmiast po puszczeniu kierownicy widoczne. Dla upewnienia się w rezultacie warto wykonać kilka prób na różnych drogach lub w różnych kierunkach – to pozwoli na upewnienie się, że na wynik testu nie wpłynęły czynniki związane z wiatrem czy nachyleniem terenu.

Dlaczego samochód ściąga w bok w czasie jazdy?

Wbrew pozorom trudności w utrzymaniu prawidłowego toru jazdy zdarzają się bardzo często, szczególnie w tych nowoczesnych modelach aut. Czasami wystarczy po prostu wjechać na dziurę i pojawia się zmiana w geometrii zawieszenia, a w efekcie trudności utrzymaniu właściwego toru jazdy.

Niestety bardzo często zdarza się  również, że znoszenie auta w bok to pierwsza oznaka poważnej usterki. Jedną z przyczyn nieregularnego toru jazdy może być nieprawidłowe funkcjonowanie układu hamulcowego. W tym przypadku możliwości usterek może być dużo, począwszy od zablokowanego zacisku, a kończąc na zużytych szczękach czy klockach hamulcowych.

Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że za nieprawidłowy tor jazdy mogą odpowiadać również usterki blacharskie, najczęściej w postaci nieprawidłowo skorygowanego nadwozia, gdy auto było naprawiane po kolizji. Dodatkowo za taki stan może odpowiadać również zakrzywienie kolumny McPhersona, bądź nieprawidłowa budowa czy działanie wahaczy, bądź przegubów.

Opony to element, który w czasie jazdy ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dlatego  nich również można upatrywać przyczyny ściągania samochodu w czasie jazdy. Może być to między innymi niewłaściwe ciśnienie w jednej z opon. Przez różnice na tle pozostałych mogą powstawać odchylenia w oporach toczenia, przez co opony nie pracują równomiernie, co bezpośrednio przekłada się na problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy.

Przyczyną ściągania auta w bok może być również nierównomierne zużycie opon lub ich uszkodzenie.