BLOG

Kiedy warto odwiedzić warsztat samochodowy?

Awaria pojazdu to jeden z najczęstszych powodów do wizyty w warsztacie samochodowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której warto udać się do mechanika. Odwiedziny u specjalisty wskazane są również przy obowiązkowych przeglądach technicznych, warto wykonać je też przed wyjazdem na wakacje czy kupnem auta z rynku wtórnego, aby przekonać się, czy rzeczywiście jest sprawne.

Kiedy warto odwiedzić warsztat samochodowy?

Z oczywistych względów wizyta w warsztacie samochodowym jest niezbędna gdy tylko okaże się,  że samochód uległ awarii i nie nadaje się już do dalszej jazdy. Pomoc mechanika jest niezbędna również wtedy, gdy podejrzewamy, że z samochodem dzieje się coś niedobrego – wówczas specjalista zweryfikuje podejrzenia, a jeżeli znajdzie już ewentualną usterkę dokona jej naprawy. Dodatkowo mechanik wskaże co robić, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom, których naprawa w późniejszym okresie mogłaby się wiązać z dużymi wydatkami.

Warto pamiętać o tym, że bardzo często jest tak, że im wcześniej usterka zostanie wykryta, tym jej naprawa jest łatwiejsza i co ważne mniej kosztowna.

Regularne wizyty w warsztacie samochodowym

Warsztat samochodowy Kraków należy odwiedzać nie tylko wtedy, gdy auto przestaje sprawnie działać. Aby jeździć bezpieczniej i nie narażać się na poważniejsze uszkodzenia warto jest regularnie serwisować pojazd – najlepiej po przejechaniu 15 000 – 20 000 kilometrów. Jeżeli przez rok taki przebieg nie zostanie osiągnięty po 12 miesiącach od poprzedniej diagnostyki, należy samochód do sprawdzenia ponownie oddać do mechanika.

Co jest wykonywane w czasie regularnego serwisu? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego pojazdu, najczęściej jednak mechanik dokonuje:

  • wymiany oleju silnikowego,
  • kontroli stanu hamulców,
  • sprawdzenia stanu opon (jeżeli jest taka konieczność, wymienia je na nowe),
  • kontroli pasku rozrządu,
  • sprawdzenia stanu układu klimatyzacji,
  • wymiany wszystkich niezbędnych filtrów,
  • regulacji hamulca ręcznego,
  • sprawdzenia stanu płynów eksploatacyjnych (jeżeli jest taka potrzeba, uzupełnia ich niedobór),
  • kontroli stanu zawieszenia.

Regularne serwisy auta powinny być wykonywane w dobrych i zaufanych warsztatach samochodowych, gdzie będziemy mieli pewność, że nasze auto zostanie pod każdym kątem bardzo dokładnie sprawdzone. Bardzo ważne jest też to by wybrać miejsce, w którym wykonywana jest kompleksowa usługa serwisowania.

Kontrola auta używanego

Duża grupa osób kupujących nowy samochód decyduje się na zakup auta z drugiej ręki. Niestety w takich przypadkach bardzo często nie ma pewności, czy poprzedni właściciel należycie dbał o stan techniczny pojazdu. Dlatego przed zakupem w miarę możliwości warto taki pojazd oddać do mechanika, który sprawdzi, czy samochód jest rzeczywiście sprawny i czy nie ma zatajonych usterek.

Decyzja o zakupie dla bezpieczeństwa własnego oraz finansów powinna być podjęta dopiero po kompleksowym sprawdzeniu tego, w jakim stanie technicznym znajduje się pojazd.