BLOG

Kiedy powinno się zmienić opony na letnie?

Kiedy nastaje koniec trudnych, zimowych warunków na drodze warto zastanowić się nad zmianę opon na letnie. Kiedy należy tego dokonać? Jaki moment na zmianę będzie najlepszy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze?

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Istnieje pewna niepisana zasada, do której stosuje się bardzo duża część kierowców dotycząca tego, kiedy jest najlepszy moment na wymianę opon z zimowych na ich letnią wersję. Wielu właścicieli auta odwiedza wulkanizatora w celu wymiany ogumienia gdy przez przynajmniej kilka dni temperatura przekracza 7°C. Pogoda jednak bywa kapryśna i nawet wiosną bywa zmienna, dlatego z wymianą ogumienia należy poczekać do momentu, w którym się ustabilizuje.

Warto pamiętać o tym, że nie tylko pogoda może mieć wpływ na konieczność wymiany opon. Również ich nieodpowiedni stan techniczny może świadczyć o tym, że konieczna jest ich natychmiastowa wymiana.

Kiedy stan opon powinien zaniepokoić kierowcę i zmusić do jak najszybszej jej wymiany? Niedopuszczalne w tym przypadku są następujące sytuacje:

  • głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. W takim przypadku opona bardzo szybko traci swoje właściwości, przez co może powodować zwiększenie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • na felgach widoczne są ślady korozji, występują zagięcia lub inne mechaniczne uszkodzenia;
  • od momentu wytworzenia minęło więcej niż 10 lat (jest to maksymalny czas użytkowania opon, po upływie tego czasu tracą one swoją użyteczność).

Poza sprawdzeniem stanu technicznego opon bardzo ważne jest sprawdzenie również poziomu ciśnienia w każdej z nich.

Opony zimowe przez cały sezon – czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy dobrym pomysłem jest całoroczna jazda wyłącznie na zimowych oponach. Otóż nie, jazda latem na zimowych oponach nie jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dlaczego tak jest? Otóż guma opony zimowej latem będzie miękka, a co za tym idzie, będzie się ścierała zdecydowanie szybciej. Dodatkowo w czasie ulewnego deszczu bieżnik opony zimowej nie będzie sobie radził zbyt dobrze z odprowadzaniem wody, co może prowadzić nawet do utraty sterowności pojazdu, czyli sytuacji bardzo niebezpiecznej.

Czym różnią się opony sezonowe od opon całorocznych?

Kierowcy bardzo często zadają sobie pytanie dotyczące zakupu opon całorocznych czy sezonowych. Warto wiedzieć, że oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Opony całoroczne to praktyczne rozwiązanie w przypadku temperatur umiarkowanie niskich i umiarkowanie wysokich. Mieszanki surowcowe przeznaczone na takie opony są wzbogacone o  dodatki krzemionki i olejów roślinnych co wpływa na to, że ich twardość jest mniejsza niż opon letnich (za to większa od twardości opon zimowych).

Odpowiedni skład surowcowy opony całorocznej sprawia, że jest ona elastyczna i z dużą łatwością może dopasować się do aktualnie panującej temperatury. Bieżnik takich opon charakteryzuje się głębokimi wcięciami i gęsto rozmieszczonymi rowkami – to zapewnia oponie dobrą przyczepność w każdych warunkach, zarówno gdy jest sucho, jak i w czasie jazdy po wodzie i błocie.