ZMIANA ROZSTAWU KÓŁ

Sprzedaż i montaż dystansów do felg

Dystanse do felg to elementy, które służą do poszerzenia rozstawu kół w samochodzie. Są stosowane najczęściej gdy właściciel chce osiągnąć bardziej sportowy wygląd swojego samochodu. Warto zauważyć, że montaż dystansów do felg może wpłynąć na zachowanie samochodu na drodze, więc należy zawsze wybrać odpowiedni rozmiar dystansów i przestrzegać instrukcji producenta. Najlepiej, jeśli montaż dystansów do felg jest wykonany przez specjalistę.

Postaw na kompleksową obsługę

Dystanse do Twojego samochodu

Montaż dystansów do felg zazwyczaj wymaga demontażu koła i dokładnego umieszczenia dystansu między piastą, a kołem. Następnie należy zamocować kołnierz i dokręcić śruby mocujące. Właściwy moment dokręcenia śrub zależy od specyfikacji producenta, więc ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich wytycznych.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły:

Dystanse do felg - co to takiego?

Czym są dystanse do felg? To krążki wykonywane najczęściej z aluminium, które zakładane są na piastę koła. Mogą poprawiać estetykę pojazdu, ale mogą pełnić również funkcję praktyczną, poszerzając rozstaw kół w pojeździe od 10 mm do 60 mm z każdej strony.

Dzięki dystansom poprawia się wygląd i sterowność pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że ich obecność może przyczyniać się do szybszego zużycia innych elementów głównie łożyska czy tulei wahaczy.

Zastosowanie dystansów do felg umożliwia zmianę rozstawu kół samochodu. Poszerzony rozstaw sprawia, że auto nabiera bardziej sportowego charakteru, pozwalając jego właścicielowi wyróżnić się na tle innych pojazdów.

Dodatkowo zastosowanie dystansów poprawia sterowność auta, co jest istotne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Czy dystanse są legalne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ze względu na to, że dystanse zwiększają rozstaw kół, są rozwiązaniem legalnym. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami homologacyjnymi oraz przepisami dotyczącymi warunków technicznych i badań pojazdów koło nie może wystawać poza obrys samochodu (najprościej mówiąc, nie może wystawać poza błotnik). Jeżeli dystanse nie powodują tego, że koło wystaje poza obrys pojazdu, ich zastosowanie jest jak najbardziej legalne.

Jak dobrać dystanse do felg?

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych, należy zadbać o to, by dystanse do felg zostały wybrane w sposób prawidłowy. Wbrew pozorom nie jest to trudne i można zrobić to mając do swojej dyspozycji tylko dwa narzędzia – listwę oraz linijkę. Pomiaru można dokonać samodzielnie, ale jeszcze lepiej udać się z tym do specjalisty. W ERES Garage szybko zostanie dobrany odpowiedni dla danej felgi dystans. Oddając to zadanie w ręce specjalisty, mamy pewność, że dystanse nie będą wystawały poza obrys pojazdu.

W przypadku dystansów równie ważne jak ich dopasowanie do koła jest zastosowanie odpowiednich śrub. To właśnie dzięki nim koło będzie poprawnie umocowane do piasty. To wymaga jednak tego, by przynajmniej 10-12 mm gwintu znalazło się w gnieździe. Dlatego jest to takie ważne? Warto wiedzieć, że jeżeli śruby do dystansów nie zostaną wkręcone na odpowiednią głębokość, jest duże prawdopodobieństwo tego, że dojdzie do zerwania gwintu, co jest sytuacją niebezpieczną.

W przypadku felg wyróżnia się dwa rodzaje gniazd – stożkowe oraz kuliste. Oba różnią się między sobą dość znacząco, dlatego przed montażem zawsze należy upewnić się, jaki typ gniazd znajduje się w danej feldze. Idealne dopasowanie to gwarancja tego, że nie dojdzie do niespodziewanego i niebezpiecznego odkręcenia się koła.

Poza rodzajem gniazd w feldze należy sprawdzić także skok oraz średnic gwintu. Warto wiedzieć, że prawidłowo dobrane śruby powinny przy wkręceniu wykonywać określoną liczbę obrotów.

Dystanse do felg - rodzaje

Decydując się na montaż dystansy do felg, warto wiedzieć, że dostępne są one w trzech rodzajach:

  • dystanse przelotowe bez kołnierza centrującego. Ten model ma około 5-6 mm grubości i ze względu na brak zakrycia kołnierza centrującego piastę umożliwiają bezpieczny montaż felgi;
  • dystanse przelotowe z kołnierzem centrującym – to opcja dla tych, którym zależy na poszerzeniu rozstawu kół o więcej niż 6 mm z każdej strony. W tym przypadku pierwotny element zostaje zasłonięty kołnierzem centrującym;
  • dystanse przykręcane do piasty – są to modele najdroższe, ale też o najszerszym zastosowaniu. Montowane są do piasty za pomocą śruby, dopiero później może zostać zamocowana do nich felga.

Montaż dystansu do felg - samodzielnie czy u specjalisty?

W teorii montaż dystansów do felg można przeprowadzić samodzielnie. Tu jednak potrzebne będą nie tylko narzędzia, ale i odpowiednia wiedza. Jeżeli montaż będzie przeprowadzała przypadkowa osoba, może okazać się, że dystanse nie spełniają wymaganych wymogów, co zagrożone jest karami pieniężnymi. Dlatego nie mając wiedzy i narzędzi warto oddać sprawę w ręce doświadczonego mechanika. Ten nie tylko przeprowadzi prawidłowy montaż, ale również odpowiednio dobierze dystans tak, by był on zgodny z obowiązującymi przepisami.

Sprzedaż i montaż dystansów w Krakowie - ERES Garage

Dystanse będą spełniały swoją funkcję tylko wtedy, gdy są wysokiej jakości, zostaną dobrze dobrane i prawidłowo zamontowane. Dlatego warto skorzystać z oferty sprzedaży i montażu dystansów, oferowaną przez ERES Garage.

Dlaczego to najlepsza oferta? Przede wszystkim ze względu na:

  • pełen profesjonalizm i zastosowanie najlepszych dystansów,
  • szybki czas realizacji zamówienia i montażu,

Dodatkowo przy usłudze montażu można skorzystać z usługi wulkanizacji.