BLOG

Ręczne mycie auta – dlaczego warto?

Ręczne mycie auta ma naprawdę wiele zalet, dlatego, choć bywa bardziej pracochłonne, dla dobra pojazdu warto zdecydować się właśnie na to.

Dlaczego warto myć ręcznie samochód?

Dlaczego warto myć pojazd ręcznie, choć wokół znajduje się tyle automatycznych myjni? Warto wiedzieć, że dla pojazdu taki sposób czyszczenia jest znacznie lepszy i bezpieczniejszy niż korzystanie z myjni automatycznych czy bezdotykowych.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że choć korzystanie z myjni automatycznej bez wątpienia jest bardzo wygodne, to jednak nie pozostaje obojętne dla stanu lakieru. Tak naprawdę częste wizyty na takiej myjni to najprostsza droga do trwałego zniszczenia karoserii. Wbrew pozorom bezdotykowe myjnie także nie są dobry rozwiązaniem. Co prawda mycie pojazdu w takim miejscu nie powoduje zniszczenia karoserii (w końcu odbywa się bezdotykowo, z wykorzystaniem myjek wysokociśnieniowych), jednak jest wiele zanieczyszczeń, które w ten sposób bardzo ciężko jest usunąć.

Mycie ręczne to nie tylko najdokładniejszy, ale też i najbezpieczniejszy sposób na to, by pozbyć się wszelkiego rodzaju nieczystości znajdujących się na powierzchni samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że mycie ręczne będzie bezpieczne i skuteczne tylko wtedy, gdy zastosowane zostaną odpowiednie środki i techniki.

Choć mycie ręczne to wydatki na kosmetyki do pielęgnacji i długi czas spędzony na myciu, to jednak jest to najlepszy sposób na dokładne wyczyszczenie pojazdu.

Jakie akcesoria będą przydatne przy ręcznym myciu auta?

Ręczne mycie samochodu wiąże się z koniecznością wyposażenia się w odpowiednie kosmetyki i akcesoria. Co prawda to wydatek (czasem niemały) jednak należy pamiętać o tym, że wszystko, co zostanie kupione, posłuży nie tylko przy pierwszym myciu, ale przez dłuższy czas.

Co warto kupić? Podstawą pielęgnacji auta jest dobry szampon samochodowy, który pomoże pozbyć się brudu z powierzchni lakieru oraz wszystkich szyb. Dobry środek myjący powinien się dobrze pienić i zapewniać odpowiedni poślizg. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu ryzyko zarysowania lakieru będzie znikome.

Poza szamponem potrzebna będzie również specjalna rękawica myjąca, najlepiej wykonana z mikrofibry. Ta łatwiej zbierze wszelkiego rodzaju brud nawet z głębokich partii, a przy okazji nie powoduje powstawania rys. Poza rękawicą, warto wyposażyć się także w mały, miękki pędzelek do mycia trudno dostępnych miejsc (np. pionowych żeberek w przednim grillu, felg o skomplikowanej strukturze).

Przydatna w ręcznym myciu auta będzie również  ścierka do osuszania – ta koniecznie powinna być duża, gruba i dobrze chłonąć wodę. Tylko taka pozwala na dokładne osuszenie pojazdu. Pozbycie się kropelek wody z lakieru wyeliminuje ryzyko powstania nieestetycznych zacieków.

Przydatne będzie również wiadro, a najlepiej dwa – jedno na wodę z szamponem, drugie na czystą wodę do płukania rękawicy. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie wiadra z separatorem, elementem zatrzymującym brud na dnie wiadra.