BLOG

Kontrolki na desce rozdzielczej – co warto wiedzieć?

Kontrolki na desce rozdzielczej pełnią niezwykle istotną funkcję. To właśnie one informują o tym, że coś się dzieje z samochodem. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze sygnalizują nieprawidłowości. Aby wiedzieć, co się dzieje z pojazdem, dobrze jest mieć pojęcie o tym, co oznaczają poszczególne kontrolki.

Kolor kontrolki a pełniona funkcja

Każdy kierowca zapewne dobrze wie, że w aucie można wyróżnić trzy typy kontrolek na desce rozdzielczej – zielone, czerwone oraz żółte. W tym przypadku kolory nie są dobierane przypadkowo, ponieważ każdy z nich ma przypisane swoje znaczenie.

Zielone kontrolki

Kontrolki koloru zielonego pełnią w aucie funkcję informacyjną. Pojawiają się na desce rozdzielczej przede wszystkim przy włączeniu kierunkowskazu, uruchomieniu świateł mijania czy włączonym tempomacie. Również system wspomagania parkowania, asystent pokonywania wzniesień czy poduszki powietrzne są odpowiednio oznaczone kontrolkami w kolorze zielonym.

Zielone kontrolki informują często o włączeniu świateł. Wyjątkiem w tym przypadku są światła drogowe, których uruchomienie powoduje zapalenie się kontrolki niebieskiej.

Żółte kontrolki

Żółte kontrolki pełnią funkcję informacyjno-ostrzegawczą, czyli najprościej mówiąc sygnalizują, że w aucie wystąpił jakiś problem. Przy wystąpieniu kontrolek tego koloru można co prawda kontynuować jazdę, jednak należy pamiętać o jak najszybszym zidentyfikowaniu i usunięciu usterki, aby nie doszło do poważniejszych awarii.

Żółte kontrolki nie tylko ostrzegają, że coś dzieje się z pojazdem, ale również informują o tym, że uruchomione zostało ogrzewanie tylnej szyby czy włączone zostały światła przeciwmgielne.

Czerwone kontrolki

Czerwona kontrolka świeci w aucie? Tego pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować, ponieważ jest to oznaka tego, że  z samochodem dzieje się coś bardzo niedobrego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z dalszej jazdy i natychmiastowe wezwanie pomocy.

Czerwona kontrolka może sygnalizować awarię układu hamulcowego, brak lub zbyt wysoką temperaturę płynu chłodniczego, problem ze wspomaganiem kierownicy lub niesprawność układu poduszek powietrznych.

Czerwona kontrolka zawsze oznacza awarię świadczącą o tym, że auto nie jest sprawne, a więc bezpieczeństwo podróżowania w takim wypadku staje się mocno zagrożone. Aby nie narażać siebie i innych, a także samochodu czerwona kontrolka powinna oznaczać natychmiastowe przerwanie jazdy.

Kontrolka check engine

Check engine to bardzo ważna kontrolka świecąca się na pomarańczowo sygnalizująca awarię silnika. Bardzo cześto jeżeli dojdzie do jej zapalenia się, pojazd może przejść w tryb awaryjny, w związku z czym będzie się poruszał zdecydowanie wolniej. Nie jest to jednak zbyt bezpieczna sytuacja, dlatego gdy tylko zaświeci się kontrolka check engine najlepszym rozwiązaniem będzie szybkie zakończenie jazdy i oddanie auta w ręce specjalisty.

Kontrolki w samochodach elektrycznych

Kontrolki w samochodach elektrycznych są bardzo podobne do tych, które spotyka się w samochodach osobowych. Oba przypadki różnią się jednak tym, że w modelach elektrycznych pojawiają się dodatkowe systemy bezpieczeństwa, a więc kontrolek na desce rozdzielczej są nieco więcej. W spalinowych samochodzie na próżno szukać na desce rozdzielczej m.in. kontrolki stanu naładowania baterii.