BLOG

Konserwacja podwozia – na czym polega i czy warto ją wykonać?

Karoseria i wnętrze przez właścicieli aut często pielęgnowane są z należytą uwagą. Niestety wielu z ich zapomina o konserwacji podwozia, elementu niewidocznego, za to bardzo ważnego w całej konstrukcji auta. Dlatego warto podwozie regularnie poddawać odpowiednim zabiegom konserwacyjnym.

Na czym polega konserwacja podwozia?

Konserwacja podwozia to nic innego jak jego zabezpieczenie odpowiednimi środkami, co ma zapewniać lepszą odporność na zanieczyszczenia i korozję. W tym przypadku skuteczna ochrona wymaga doświadczenia, zastosowania odpowiedniego sprzętu i preparatów zabezpieczających. Konserwację podwozia można przeprowadzić samodzielnie, jednak ze względu na specyficzne wymogi warto jednak zlecić to zadanie do wykonania specjalistom.

Konserwacja podwozia zawsze musi zaczynać się jego bardzo dokładnym umyciem. Bardzo ważne jest usunięcie z jego powierzchni ziemi, błota, kurzu, rdzy oraz oleju. Dobrym rozwiązaniem na skuteczne pozbycie się brudu jest zastosowanie myjki wysokociśnieniowej (tu jednak należy  zachować odpowiednie środki ostrożności) lub zwykłe szczotki i płynu do naczyń.

Jeżeli w czasie mycia podwozia wykryte zostaną ogniska korozji, zanim dojdzie do prac związanych z  jego zabezpieczeniem, należy wszelkie objawy rdzy natychmiast usunąć.

Każde miejsce korozji musi zostać zeszlifowane, następnie odtłuszczone (najlepiej przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej) oraz pokryte podkładem, który w swoim składzie obowiązkowo musi zawierać cynk.

Czy warto poddawać podwozie konserwacji?

Czy warto poddawać podwozie konserwacji?. Zdecydowanie tak! Choć nowoczesne samochodu już na etapie wykonania fabrycznego są znacznie lepiej zabezpieczane niż jeszcze kilka lat temu, to jednak w dalszym ciągu dość łatwo poddają się niekorzystnemu działaniu warunków pogodowych. Aby uniknąć uszkodzenia podwozia, należy je regularnie konserwować, tym bardziej że polskie drogi nie należą do tych najlepszych i ich stan również odbija się niekorzystnie na tym, jak wygląda podwozie. Warto pamiętać o tym, że zaniedbane podwozie może doprowadzić do tego, że na konstrukcji nośnej pojawi się rdza, a to już nie jest dobra i bezpieczna sytuacja dla każdego auta.

Czy nowe auta wymagają konserwacji podwozia?

Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że obecnie produkowane samochody ze znacznie lepiej zabezpieczonym przed korozją podwoziem. Warto jednak wiedzieć, że w uzasadnionych okolicznościach warto zdecydować się na dodatkową formę zabezpieczenia podwozia nawet w przypadku aut nowych. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku wykorzystywania pojazdu do transportu profesjonalnego, dodatkowego zabezpieczenia przed zniszczeniem podwozia wymagają również auta terenowe.

Ile trwa konserwacja podwozia?

Proces konserwacji zaczyna się od umycia pojazdu, który następnie musi zostać wysuszony. Jeżeli zauważone zostaną ogniska korozji, przed zabezpieczeniem podwozia muszą zostać usunięte (bardzo często w miejsca korozji nakłada się preparaty blokujące dalsze jej rozprzestrzenianie). Dopiero po wykonaniu tych czynności można rozpocząć nakładanie preparatu zabezpieczającego, który wysycha przez wiele godzin.