BLOG

Jak skutecznie zabezpieczyć lakier pojazdu?

Powłoka lakiernicza jest bardzo ważnym elementem każdego pojazdu, dlatego tez należy dbać o nią z dużą starannością. Choć głównie pełni funkcję estetyczną i dekoracyjną, jej uszkodzenie jest niebezpieczne również dla stanu technicznego pojazdy. W jaki sposób dbać o powłokę lakierniczą? Bezpiecznie i skutecznie?

O czym należy pamiętać przed zabezpieczeniem powłoki lakierniczej?

Niezależnie od tego, jaka metoda zabezpieczania lakieru zostanie wybrana, w każdym przypadku procedura może zostać rozpoczęta dopiero wtedy, gdy auto zostanie dokładnie umyte.

Jeżeli decydujemy się na samodzielne zabezpieczenie powłoki lakierniczej     preparaty zawierające naturalny wosk albo środki polerskie należy nakładać w minimalnej ilości – najlepiej zastosować do tego specjalny aplikator. Odpowiednie akcesoria do nakładania zabezpieczenia są naprawdę bardzo ważne, ponieważ lakier nie jest chłonny, a nierównomierne nanoszenie preparatu może sprawić, że pozostanie on  w szparach i pod uszczelkami, co nie będzie wyglądało zbyt estetycznie.

Każde zabezpieczenie lakieru będzie się trzymało nieco dłużej, jeżeli przed nałożeniem powłoki ochronnej lakier zostanie dokładnie odtłuszczony. Po jej aplikacji warto myć pojazd ręcznie, gąbką z wodą i szamponem specjalnie przeznaczonym do czyszczenia karoserii.

Czym zabezpieczyć powłokę lakierniczą?

Na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju preparatów, które według ich producentów mają skutecznie chronić lakier samochodowy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (kwaśne deszcze, promieniowanie UV, sól drogowa, piasek, chemia stosowana na myjniach samochodowych). Preparaty te różnią się między sobą nie tylko sposobem aplikacji, ale również sposobem działania i trwałością.

Powłoki ceramiczne i kwarcowe, choć ukrywają się pod różnymi nazwami, to w rzeczywistości działają dokładnie tak samo. Wszystkie te produkty powstają przy udziale metod wykorzystujących nanotechnologię, dzięki czemu ich aplikacja sprawia, że lakier staje się szklisty, zachowuje swój blask przez bardzo długi czas, a przy tym charakteryzuje się bardzo dobrą hydrofobowością. Preparaty z tej grupy zapewniają ochronę lakieru nawet przez kilka lat.

Bardzo popularnym sposobem zabezpieczania powłoki lakierniczej są również woski (twarde, miękkie, syntetyczne, naturalne). Który z nich wybrać? To przede wszystkim zależy od sposobu użytkowania pojazdu. W przypadku aut mocno eksploatowanych najlepsze będą twarde woski syntetyczne, natomiast dla aut starych, wręcz zabytkowych zaleca się stosowanie wosków naturalnych (najlepiej na bazie carnauby). Wosk zawiera filtry UV, dzięki czemu skutecznie chroni lakier przed promieniowaniem słonecznym. Ponadto doskonale podkreśla kolor karoserii oraz nadaje jej estetycznego połysku. W zależności od typu wosku trwałość takiego zabezpieczenia wynosi od 1 do 12 miesięcy.

Do zabezpieczania auta stosowane są również powłoki polimerowe oraz sealanty, tworzące na powierzchni auta cienką warstwę o właściwościach hydrofobowych. Powłoka sprawia, że lakier jest szklisty, wydobyta jest jego głębia koloru, a wszelkie zanieczyszczenia można oczyścić łatwiej i szybciej.