BLOG

Eksploatacja samochodu – co i jak często wymieniać?

Awarie samochodu bardzo często są wynikiem zaniedbań kierowców, którzy zapominają o tym, że dla komfortowej i bezpiecznej jazdy autem bardzo ważna jest regularna wymiana płynów eksploatacyjnych i odpowiednich elementów pojazdu. Choć ich wymiana jest ważna, nie należy stawiać na produkty bardzo niskiej jakości, które podobno jak zaniedbania mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych problemów z samochodem. Co należy wymieniać regularnie, o czym powinien pamiętać każdy kierowca?

Olej silnikowy i filtr oleju

W przypadku filtrów oleju i oleju silnikowego częstotliwość wymiany zależy tak naprawdę od indywidualnych zaleceń producenta dotyczących danego modelu auta. Jednak wielu mechaników radzi, by dokonywać wymiany co około 10 000 km, nawet jeżeli wskazania producenta pozwalają na dłuższą jazdę. Taka częsta wymiana oleju sprawi, że nie będzie i on zbyt mocno wyeksploatowany co oznacza, że do końca zachowa swoje cenne właściwości.

Wymiana oleju może być przeprowadzona w warsztacie lub samodzielnie, gdyż nie jest to specjalnie trudne zadanie. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, by dokonywać tego przy zimnym silniku.

Brak regularnej wymiany oleju silnikowego może doprowadzić do zatarcia się silnika, a tym samym bardzo wysokich kosztów naprawy pojazdu.

Przy wymianie oleju silnikowego zaleca się wymianę filtru olejowego.

Świece zapłonowe

Zdarza się, że w samochodzie należy wymienić świece zapłonowe. To konieczne jest najczęściej w przypadku, w którym dochodzi do utraty mocy silnika, pojawia się jego przerywanie czy niekulturalna praca.

W zależności od rodzaju świecy, ich wymiana konieczna jest po przejechaniu od 20 000 km (przy świecach standardowych, niklowych lub niklowo-litowych) do 100 000 km (przy świecach platynowych i irydowych).

Filtry kabinowe

Filtr kabinowy jest niezbędny do tego, by w samochodzie znajdowało się świeże i czyste powietrze. Jego głównym zadaniem jest filtrowanie zanieczyszczeń, nie tylko w postaci spalin czy gazów, ale również alergenów i przykrych zapachów. W przypadku zastosowania najpopularniejszych rozwiązań, czyli modeli węglowych, wymianę filtra kabinowego należy przeprowadzać raz do roku. Specjaliści często zalecają, by wraz z wymianą filtra kabinowego wykonać przegląd klimatyzacji i uzupełnienie czynnika chłodzącego.

Klocki hamulcowe i tarcze

Klocki hamulcowe i tarcze zużywają się w bardzo różnym tempie, zależnym nie tylko od stylu jazdy kierowcy, ale również specyfiki drogi, po której się porusza (zdecydowanie najszybciej zużywają się w przypadku aut często podróżujących po drogach miejskich). Zarówno klocki jak i tarcze należy wymieniać zawsze wtedy, gdy poprzednie zostaną wyeksploatowane. Aby utrzymać ich żywotność jak najdłużej, należy wybierać produkty wysokiej jakości. W tym przypadku oszczędności na tańszych zamiennikach będą tylko tak naprawdę pozorne.

Filtr paliwa

Filtr paliwa to jeden z elementów, o którego wymianie kierowcy zapominają bardzo często. Tu częstotliwość wymiany zależna jest od zaleceń producenta i mieści się w przedziale od 30 000 do nawet 120 000 przejechanych kilometrów. Wymiana filtra jest ważna, gdyż jest to element odpowiadający za czystość paliwa, co ma znaczący wpływ na stan techniczny pojazdu.

Akumulator samochodowy

Akumulator samochodowy nie jest elementem, który musi podlegać regularnej wymianie. Współczesne akumulatory sprawnie działają nawet do 5 lat. Czas ten jednak może być zdecydowanie krótszy, co zależy nie tylko od sposobu eksploatacji samochodu, ale również samej jakości akumulatora.