BLOG

Dlaczego ważna jest regularna wymiana oleju?

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym pojeździe. To właśnie on ma największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jednostki napędowej. Jako że jest to bardzo ważny płyn, należy pamiętać o tym, że musi być on regularnie wymieniany.

Jak często wymieniać olej?

To jak często należy wymieniać olej silnikowy, zależy od zaleceń producenta (taka informacja zawsze znajduje się w książce serwisowej). Jeszcze do niedawna standardowo olej wymieniano po około 10 000 – 15 000 przejechanych kilometrach. Obecnie, szczególnie w przypadku nowoczesnych pojazdów wygląda to nieco inaczej. Ze względu na coraz częstsze stosowanie wydłużonych okresów między przeglądowych, w nowoczesnych pojazdach dopuszczalna jest wymiana oleju silnikowego nawet po przejechanych 30 000 kilometrów.

Warto pamiętać jednak o tym, że są to wyłącznie przebiegi orientacyjne. W rzeczywistości to, jak często olej powinien być wymieniany, zależy w głównej mierze od eksploatacji samochodu.

O czym należy pamiętać przy wymianie oleju w samochodzie?

Jeżeli olej silnikowy nie jest wymieniany regularnie, silnik nie będzie miał możliwości prawidłowej pracy, co po pewnym czasie doprowadzi do jego uszkodzenia. Wymiana oleju nie zajmuje zbyt wiele czasu, jednak warto z odpowiednim wyprzedzeniem planować tę czynność. To ważne, gdyż tylko odpowiednio często wymieniany olej pozwoli na zachowanie właściwości silnika przez naprawdę długi czas.

Dlaczego należy regularnie wymieniać olej?

Regularna wymiana oleju pozwala na zachowanie czystości w silniku. Zaniedbywanie tej ważnej czynności może doprowadzić do tego, że w silniku zacznie gromadzić się szlam, co będzie stanowiło prawdziwe zagrożenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli olej jest wymieniany w odpowiednich odstępach czasowych, wówczas ryzyko, że kawałki brudu czy zanieczyszczeń zdążą wyrządzić jakiekolwiek szkody, jest znikome.

Olej to siła napędowa każdego pojazdu, chroniąca silnik przed zużyciem i uszkodzeniami. Dlatego tak ważne jest, by olej był wymieniany regularnie, z uwzględnieniem nie tylko zaleceń producenta, ale również sposobu eksploatacji pojazdu. Warto pamiętać, że regularna wymiana oleju daje szansę na dłuższą żywotność silnika.

Dlaczego warto wymieniać regularnie olej silnikowy? Otóż gdy jest on czysty i najwyższej jakości chroni wiele podzespołów silnika.

Brak konserwacji i nagromadzony brud spowodowany brakiem wymiany oleju przyczynia się do nadmiernego tarcia, co w przypadku pojazdów jest zjawiskiem niepożądanym. Przez niego dochodzi do nadmiernego zużycia paliwa i spadku wydajności pracy silnika. Dlatego zawsze warto być pewnym, że w silniku znajduje się czysty olej.

Czysty olej w silniku to zmniejszona ilość spalin. Regularna wymiana oleju jest niezbędna do zachowania ich dopuszczalnej normy. To bardzo ważne działanie, pomagające chronić środowisko naturalne.

Odpowiednio częsta wymiana oleju silnikowego niesie ze sobą wiele korzyści, warto więc o tym pamiętać, a auto z pewnością przez dłuższy czas pozostanie w bardzo dobrym stanie technicznym.