BLOG

Dlaczego należy dbać o sprawność techniczną auta?

Tylko sprawne techniczne auto powinno poruszać się po drogach. Każda usterka pojazdu, nawet taka, która z pozoru może wydawać się błaha, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlaczego sprawność techniczna auta jest tak ważna? W jaki sposób jest kontrolowana?

Jak często należy przeprowadzać badanie techniczne samochodu?

Każdy z pojazdów, który porusza się po drogach, musi być regularnie poddawany przeglądom technicznym, przynajmniej raz do roku (w zależności od potrzeb kierowca może robić to częściej, jednak raz do roku to absolutne minimum).

W przypadku pojazdów nowych konieczność sprawdzania stanu technicznego wygląda nieco inaczej. Pierwsze badanie powinno być wykonane po 3 latach, następne po 2 latach. Dopiero po upływie tego czasu auto musi być poddawane raz do roku regularnej kontroli stanu technicznego.

Od tej reguły jest jednak wyjątek – jeżeli samochód jest nowy, jednak wyposażono go w instalację gazową, w takim przypadku badania stanu technicznego nawet świeżo po zakupie muszą być przeprowadzane raz do roku.

Jak wygląda badanie techniczne samochodu?

Badanie techniczne pojazdu składa się z kilku etapów, przy czym pierwszy to formalności związane z identyfikacją pojazdu. Dopiero gdy zostanie pomyślnie zakończona, w aucie prowadzona jest ocena stanu układów i podzespołów, w które wyposażony jest dany pojazd. Diagnosta musi sprawdzić przede wszystkim:

 • oświetlenie pod kątem sprawności i przejrzystości żarówek, ważne jest również wykrycie ewentualnych usterek i sprawdzenie, czy reflektory rozmieszczone są w sposób prawidłowy;
 • zużycie opon i głębokość bieżnika;
 • stan podwozia;
 • skuteczność działania hamulców podstawowych i awaryjnych;
 • siłę hamowania;
 • stan zawieszenia (skuteczność tłumienia amortyzatorów, luzy i nieprawidłowości elementów metalowo-gumowych, wycieki oleju z amortyzatorów);
 • stan układu kierowniczego;
 • stan silnika i układu wydechowego;
 • działanie pasów bezpieczeństwa i napinaczy;
 • sprawność poduszek powietrznych;
 • sprawność działania wycieraczek oraz klaksonu.

Sprawdzeniu musi podlegać również obowiązkowe wyposażenie auta. W czasie przeglądu sprawdzana jest obecność gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego czy apteczki. Kontrolowana jest także widoczność tablicy rejestracyjnej.

Dlaczego sprawność techniczna pojazdu jest tak ważna?

Tylko w pełni sprawny pojazd, poruszający się po drogach nie będzie stwarzał zagrożenia w ruchu drogowym. W tym przypadku należy dbać o wiele elementów, począwszy od kontroli stanu ogumienia, jak i działania oświetlenia, pasów bezpieczeństwa czy poduszki powietrznej. Niezwykle ważne jest również regularna kontrola układu sterowniczego oraz hamulcowego.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że kierowca musi nie tylko dostosować swój styl jazdy do stanu technicznego samochodu, ale przede wszystkim być odpowiedzialnym i nie udawać się na jazdę autem gdy ma świadomość tego, że istnieją w nim pewne usterki. Takie uchybienia mogą doprowadzić do naprawdę wielu przykrych drogowych sytuacji, mających nierzadko przykre i nieodwracalne konsekwencje.